Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 131 Quentin FERCOQ FRA 1:31.673 Q
2 3 97 Brandon KIM USA 1:31.857 Q
3 2 155 Nurlibek BEISEEV KAZ 1:32.137
4 5 140 Luca LOEFFLER GER 1:32.864
5 4 125 LIN Chun-Chieh TPE 1:32.983

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 186 Konstantin IVLIEV RUS 1:29.651 Q
2 3 173 Jasper BRUNSMANN NED 1:29.729 Q
3 1 144 Attila TALABOS HUN 1:29.781
4 4 110 Robbe VOLCKAERT BEL 1:32.960
DNF 5 88 Furkan AKAR TUR DNF

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 154 Kazuki YOSHINAGA JPN 1:26.771 Q
2 1 175 Bram STEENAART NED 1:26.960 Q
3 4 179 Rafal ANIKEJ POL 1:27.188 q
4 5 103 Joshua KAH AUS 1:27.653
5 3 119 Vincent GIRARD CAN 1:28.707

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 160 LEE June Seo KOR 1:28.686 Q
2 2 121 Adrian RUDY CAN 1:28.973 Q
3 3 153 Shuta MATSUDU JPN 1:29.235 q
4 4 135 Jonathan MOODY GBR 1:29.652
5 5 109 Guillian van WAASDIJK BEL 1:31.697

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 159 HONG Kyung Hwan KOR 1:27.146 Q
2 2 156 Adil GALIAKHMETOV KAZ 1:27.201 Q
3 3 134 Cyprien VACHERON FRA 1:27.663 q
4 5 166 Roberts KRUZBERGS LAT 1:29.595
PEN 4 143 Andras SZIKLASI HUN PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 174 Friso EMONS NED 1:28.758 Q
2 4 158 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 1:28.871 Q
3 3 133 Diane SELLIER FRA 1:29.113 q
4 2 180 Mateusz KRZEMINSKI POL 1:30.182
5 5 199 Triphop THONGNGAM THA 1:30.794

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 151 Ryuta INOUE JPN 1:29.641 Q
2 5 189 Pavel SITNIKOV RUS 1:29.722 Q
3 2 138 Adrian LUEDTKE GER 1:29.840
4 3 99 Jonathan SO USA 1:30.417
5 4 104 Liam O'BRIEN AUS 1:31.806

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 162 PARK Jang Hyuk KOR 1:30.887 Q
2 1 187 Sergei MILOVANOV RUS 1:31.427 Q
3 5 92 Oleh HANDEI UKR 1:31.645
4 4 96 Aaron HEO USA 1:31.964
5 3 165 Karlis KRUZBERGS LAT 1:32.885

The first and second placed skaters from each race and the four fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.