Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 110 Robbe VOLCKAERT BEL 1:35.237 Q
2 5 97 Brandon KIM USA 1:35.261 Q
3 2 141 CHU Sidney K HKG 1:36.016
4 1 196 Jovan DJORDJEVIC SRB 1:36.436
5 3 107 Heinrich LIU AUT 1:37.034

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 133 Diane SELLIER FRA 1:35.488 Q
2 3 158 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 1:35.565 Q
3 5 105 Nico ANDERMANN AUT 1:35.826
4 2 128 Stribor SUMAN CRO 1:41.896
PEN 1 169 M.A.I. BIN MOHAMAD FADZLI MAS PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 160 LEE June Seo KOR 1:29.156 Q
2 1 156 Adil GALIAKHMETOV KAZ 1:29.213 Q
3 4 144 Attila TALABOS HUN 1:30.617 q
4 3 167 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 1:37.691
5 2 195 Bora BAKA SRB 1:59.051

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 159 HONG Kyung Hwan KOR 1:28.330 Q
2 4 131 Quentin FERCOQ FRA 1:28.711 Q
3 5 165 Karlis KRUZBERGS LAT 1:31.320 q
4 2 177 Marc GONZALES PHI 1:36.487
5 1 148 Pietro MARINELLI ITA 1:41.277

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 162 PARK Jang Hyuk KOR 1:29.842 Q
2 1 154 Kazuki YOSHINAGA JPN 1:30.370 Q
3 4 164 Reinis BERZINS LAT 1:31.409
4 2 150 Luca SPECHENHAUSER ITA 1:32.886
5 3 190 Zen Sheng Sian KOH SGP 1:38.620

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 174 Friso EMONS NED 1:31.189 Q
2 1 186 Konstantin IVLIEV RUS 1:31.315 Q
3 4 122 Marco Fritz SCHUMANN CAN 1:31.404
4 3 108 Adriaan DEWAGTERE BEL 1:37.103

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 143 Andras SZIKLASI HUN 1:36.373 Q
2 2 96 Aaron HEO USA 1:36.571 Q
3 5 127 Jan POSAVEC CRO 1:42.361
4 4 194 Bojan BAKA SRB 1:44.059
5 1 90 Tunay SIMSEK TUR 1:45.687

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 153 Shuta MATSUDU JPN 1:34.469 Q
2 4 135 Jonathan MOODY GBR 1:34.541 Q
3 3 147 Augusto DUZIONI ITA 1:35.042
4 1 113 Vladislav HAPON BLR 1:36.608
PEN 5 182 Mohammed AL-HOURANI QAT PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 179 Rafal ANIKEJ POL 1:30.946 Q
2 3 151 Ryuta INOUE JPN 1:31.073 Q
3 5 155 Nurlibek BEISEEV KAZ 1:31.277 q
4 1 145 Daniel TIBORCZ HUN 1:33.316
5 4 95 Mykyta KHOCHYN UKR 1:37.688

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 187 Sergei MILOVANOV RUS 1:29.676 Q
2 4 175 Bram STEENAART NED 1:29.737 Q
3 2 119 Vincent GIRARD CAN 1:30.878 q
4 5 192 Trevor Xu Xuan TAN SGP no time
PEN 3 102 Keanu BLUNDEN AUS PEN

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 199 Triphop THONGNGAM THA 1:39.381 Q
2 1 125 LIN Chun-Chieh TPE 1:39.458 Q
3 5 139 Moritz KREUSELER GER 1:39.826
4 3 118 Georgi TSVETKOV BUL 1:48.253
PEN 4 129 Radek FAJKUS CZE PEN

Heat 12      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 189 Pavel SITNIKOV RUS 1:36.258 Q
2 3 109 Guillian van WAASDIJK BEL 1:36.265 Q
3 2 193 Bor Luka URLEP SLO 1:36.354
4 1 116 Kaloyan ANGELOV BUL 1:40.234
5 5 124 LIAO Wei-Cheng TPE 1:45.036

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 166 Roberts KRUZBERGS LAT 1:36.804 Q
2 1 92 Oleh HANDEI UKR 1:36.919 Q
3 4 178 Pawel ADAMSKI POL 1:37.172
4 3 123 LAI Yi-Siang TPE 1:43.681
5 2 111 Mak KRSTIC BIH 1:50.378

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 103 Joshua KAH AUS 1:33.500 Q
2 2 180 Mateusz KRZEMINSKI POL 1:33.560 Q
3 5 115 Georgi ORLOV BLR 1:33.700
4 4 91 Davut TAHTACI TUR 1:33.879
5 3 197 Natthapat KANCHARIN THA 1:34.850

Heat 15      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 173 Jasper BRUNSMANN NED 1:34.985 Q
2 5 99 Jonathan SO USA 1:35.169 Q
3 1 93 Nikita NEMIRO UKR 1:36.021
4 2 168 Khairil Ridhwan KHALIL MAS 1:52.326
5 3 106 Stefan-Teodor FRIGHENCIU AUT 1:53.517

Heat 16      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 121 Adrian RUDY CAN 1:31.039 Q
2 4 138 Adrian LUEDTKE GER 1:31.210 Q
3 1 176 Ethan de ROSE NZL 1:32.737
4 2 112 Artsem ALIATDZINAU BLR 1:35.496

Heat 17      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 134 Cyprien VACHERON FRA 1:35.382 Q
2 2 104 Liam O'BRIEN AUS 1:35.452 Q
3 1 136 Niall TREACY GBR 1:35.475
4 4 198 Kan SOPONKIJ THA 1:39.945
5 3 117 Petko DAPCHEV BUL 1:51.970

Heat 18      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 88 Furkan AKAR TUR 1:39.273 Q
2 2 140 Luca LOEFFLER GER 1:39.798 Q
3 5 130 Zdenek SEJPAL CZE 1:41.644
4 1 171 Hazim SHAHRUM MAS 1:42.355
5 4 191 Piius Yie Kiat SNG SGP 1:46.763

The first and second placed skaters from each race and the four fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks Championship leader.