Season   Series   Competition
Home   >  Results
Audi ISU World Cup 2017/18 - Budapest (HUN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 6 CHOI Min Jeong KOR 2:27.131 Q
2 4 141 ter MORS Jorien NED 2:27.979 Q
3 3 36 SEJPALOVA Michaela CZE 2:29.368
4 6 125 ZHANBUSINOVA Madina KAZ 2:29.630
5 2 89 KIKUCHI Yuki JPN 2:29.841 ADV
6 7 117 van KERCKVOORDE Evelien BEL 2:35.302
PEN 5 31 WARAKOMSKA Magdalena POL PEN

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 134 GEHRING Lana USA 2:40.854 Q
2 6 18 LOCKETT Deanna AUS 2:40.905 Q
2 1 30 THOMSON Kathryn GBR 2:40.905 Q
4 2 35 PERETTI Lucia ITA 2:41.707
5 4 121 GRASSOW Tina GER 2:42.736
6 5 110 STORMOWSKA Kamila POL 2:43.214
7 7 120 DAUDET Gwendoline FRA 2:43.519

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 44 GILMARTIN Charlotte GBR 2:23.639 Q
2 4 19 HUOT MARCHAND Tifany FRA 2:24.450 Q
3 6 79 ZAKHAROVA Evgeniya RUS 2:25.215
4 7 124 HEIDUM Bernadett HUN 2:25.359
5 5 123 TALAYEVA Volha BLR 2:28.050
6 1 100 BALAZS Tunde ROU 2:33.396
7 2 104 MYKHALCHUK Diana UKR 2:35.715

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 128 KIM A Lang KOR 2:30.993 Q
2 2 51 KAMINAGA Shione JPN 2:31.149 Q
3 3 15 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 2:32.303
4 6 34 KRESTOVA Anastassiya KAZ 2:32.467
5 4 77 KUNCIROVA Michaela CZE 2:35.230
6 5 87 YAKIMOVA Anna BUL 2:41.759
PEN 1 7 SCHULTING Suzanne NED PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 3 SHIM Suk Hee KOR 2:40.885 Q
2 6 21 van KERKHOF Yara NED 2:41.164 Q
3 3 33 MANOILOVA Katrin BUL 2:43.611
4 1 94 GAWLICA Oliwia POL 2:43.733
5 2 42 TRYBUL Vera BLR 2:43.954
6 5 37 PORUBSKA Alica SVK 2:45.250
7 4 45 BURIC Katarina CRO 2:45.427

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 9 FONTANA Arianna ITA 2:28.101 Q
2 3 47 MALTAIS Valerie CAN 2:28.240 Q
3 2 136 LI Jinyu CHN 2:28.250
4 1 52 KONYA Zsofia HUN 2:29.849
5 4 38 SEREIKAITE Agne LTU 2:30.785
6 6 40 LINDGREN Erika SWE 2:42.725

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 11 JASZAPATI Petra HUN 2:28.523 Q
2 6 20 WALTER Bianca GER 2:29.490 Q
3 2 25 DESMET Hanne BEL 2:29.787
4 1 76 IZAFATAVA Maryia BLR 2:31.225
5 5 90 DOLGOPOLOVA Mariya UKR 2:38.355
6 4 108 EZZI Ranya SWE 3:09.090

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 64 KIM Iong A KAZ 2:32.344 Q
2 6 16 KOOREMAN Jessica USA 2:32.500 Q
3 7 32 NOVOTNA Katerina CZE 2:34.420
4 1 143 ASCIC Valentina CRO 2:37.091
5 3 41 LIN Yu-Tzu TPE 2:37.150
6 4 63 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 3:06.148 ADV
PEN 2 137 ZHOU Yang CHN PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 48 HAN Yutong CHN 2:47.176 Q
2 1 59 MACDONALD Jamie CAN 2:47.316 Q
3 3 17 SEIDEL Anna GER 2:47.794
4 2 135 BINEY Maame USA 2:48.244
5 7 118 DANNEEL Alexandra BEL 2:51.998
6 5 46 GOH Cheyenne SGP 2:54.714
7 4 116 IVANDIC Danijela CRO 3:01.051

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 1 CHRISTIE Elise GBR 2:22.220 Q
2 7 24 BOUTIN Kim CAN 2:23.292 Q
3 5 27 KIKUCHI Sumire JPN 2:24.228 q
4 6 26 PIERRON Veronique FRA 2:25.233
5 2 60 MAFFEI Cecilia ITA 2:26.159
6 4 43 UZAKOVA Mariia UKR 2:34.405
7 3 112 PENCHEVA Zornica BUL 2:36.286

The first and second placed skaters from each race and the one fastest third place skater qualify for Semifinals.