Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2021/22 - Dordrecht (NED)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 ELISTRATOV Semen RUS 2:20.345 Q
2 2 23 PIVIROTTO Ryan USA 2:20.469 Q
3 3 114 TREACY Farrell GBR 2:20.523 q
4 6 206 ZHANG Tianyi CHN 2:20.584
5 5 190 SUI Xin HKG 2:22.646
6 4 152 SU Jun-Peng TPE 2:23.171

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 9 DESMET Stijn BEL 2:18.384 Q
2 3 98 KIM Brandon USA 2:18.510 Q
3 2 122 van 'T WOUT Jens NED 2:18.606 q
4 5 103 JUNG Yanghun Ben GER 2:18.812
5 4 136 ANDERMANN Dominic AUT 2:21.040
6 6 210 McANUFF Ryan IRL 2:22.991

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 72 DION Pascal CAN 2:19.409 Q
2 3 7 SIGHEL Pietro ITA 2:19.470 Q
3 2 25 BERZINS Reinis LAT 2:19.607 q
4 5 151 NEMIRO Vladyslav UKR 2:26.048
5 6 187 PIETSCH Tobias GER 2:54.861
PEN 4 142 ZHERMANAU Alaksandr BLR PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 54 REN Ziwei CHN 2:18.559 Q
2 3 196 BALBEKOV Vladimir RUS 2:18.682 Q
3 2 34 KRUZBERGS Roberts LAT 2:18.740 q
4 5 31 VANHOOREN Rino BEL 2:19.212
5 4 40 OMERAGIC Tarik BIH 2:19.626

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 4 LEPAPE Sebastien FRA 2:16.877 Q
2 4 10 SPECHENHAUSER Luca ITA 2:16.993 Q
3 3 81 SELLIER Diane POL 2:17.158 q
4 1 19 HEO Andrew USA 2:17.652
5 5 161 LIN Chun-Chieh TPE 2:27.386
6 6 199 XU Jing Feng SGP no time

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 13 BYKANOV Vladislav ISR 2:15.718 Q
2 2 14 KNEGT Sjinkie NED 2:15.723 Q
3 3 84 TREACY Niall GBR 2:15.940 q
4 4 133 ATAN Metehan TUR 2:16.076
5 6 203 BRANKOVIC Edin BIH 2:22.395
6 5 188 CHU Sidney K HKG 2:23.377

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 57 AYRAPETYAN Denis RUS 2:32.117 Q
2 2 73 FERCOQ Quentin FRA 2:32.251 Q
3 3 85 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 2:32.364 q
4 4 26 KOLENC Martin CRO 2:32.776
5 5 176 KALCHEV Lubomir BUL 2:33.012
6 6 205 WOLF Tobias AUT 2:34.134

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 20 CONFORTOLA Yuri ITA 2:24.438 Q
2 2 83 KAZHGALI Nurtilek KAZ 2:24.565 Q
3 4 130 de ROSE Ethan NZL 2:24.770 q
4 5 164 HAN Muhammed Emir TUR 2:27.085
5 3 21 ANDERMANN Nico AUT 2:28.068
6 6 35 DJORDJEVIC Jovan SRB 2:31.019

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 1 LIU Shaoang HUN 2:14.055 Q
2 1 6 HAMELIN Charles CAN 2:14.183 Q
3 3 68 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:14.721 q
4 6 202 VANBESIEN Arthur FRA 2:15.289
5 5 198 TAN Trevor Xu Xuan SGP 2:15.480
6 4 28 GEORGIEV Dimitar BUL 2:15.532

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 5 de LAAT Itzhak NED 2:26.904 Q
2 2 59 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:27.078 Q
3 4 29 O BRIEN Liam IRL 2:29.875 q
4 5 42 MACARAEG Julian PHI 2:41.885
PEN 3 123 SEJPAL Zdenek CZE PEN
PEN 6 147 LABORDE Nicolas COL PEN

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 51 KIM Dongwook KOR 2:18.176 Q
2 2 56 WATANABE Keita JPN 2:18.242 Q
3 4 27 NIEWINSKI Michal POL 2:18.421 q
4 3 44 HANDEI Oleh UKR 2:18.987
5 5 37 METRAUX Thibault SUI 2:22.431
6 6 189 KWOK Tsz Fung HKG 2:24.899

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 16 DUBOIS Steven CAN 2:20.398 Q
2 3 194 KWAK Yoon-Gy KOR 2:20.542 Q
3 2 77 MIYATA Shogo JPN 2:20.623 q
4 4 124 ADAMSKI Pawel POL 2:24.706
5 5 169 MARTINIC Ivan CRO 2:25.490
6 6 209 PILNYK Vasyl UKR 2:29.482

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 94 LI Wenlong CHN 2:19.747 Q
2 1 66 KRUEGER John-Henry HUN 2:19.857 Q
3 5 180 COREY Brendan AUS 2:19.951 q
4 2 24 LUDTKE Adrian GER 2:20.395
5 4 121 MOODY Jonathan GBR 2:20.432
6 3 102 GOEMINNE Gert-Jan BEL 2:24.414

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 195 PARK Jang Hyuk KOR 2:21.641 Q
2 2 2 LIU Shaolin Sandor HUN 2:21.752 Q
3 4 32 AKAR Furkan TUR 2:22.268 q
4 3 119 BLUNDEN Keanu AUS 2:22.329
5 5 183 ARLOU Heorhi BLR 2:26.575
6 6 197 NG Lucas Jun Jie SGP 2:28.805

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of fourteen fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.