Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 71 Mariia UZAKOVA UKR 1:40.957 Q
2 2 53 Hanna SOKOLOWSKA POL 1:41.057 Q
3 1 17 Charlotte HAYWARD GBR 1:55.398 ADV
PEN 3 37 Yana KHAN KAZ PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 6 Claudia HEENEY CAN 1:36.974 Q
2 3 66 Erika LINDGREN SWE 1:37.026 Q
3 5 21 Lisa ECKSTEIN GER 1:37.217 q
4 2 62 Petra JASIC SRB 1:45.238
5 4 19 Tanith TURNER GBR 1:50.024

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 14 Milada DOSLA CZE 1:37.448 Q
2 2 22 Anna Katharina GAERTNER GER 1:37.743 Q
3 4 26 Anna TURI HUN 1:37.760
4 1 44 Caroline MURPHY LUX 1:37.935

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 48 Georgie DALRYMPLE NED 1:39.234 Q
2 4 72 Maame BINEY USA 1:39.327 Q
3 3 16 Aurelie LEVEQUE FRA 1:40.812
4 2 13 Maja IVANDIC CRO 1:42.320
5 5 67 CHANG Hui TPE 1:44.327

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 65 Petra RUSNAKOVA SVK 1:32.561 Q
2 5 28 Elisa CONFORTOLA ITA 1:32.621 Q
3 3 50 Xandra VELZEBOER NED 1:32.704 q
4 1 20 Olivia WEEDON GBR 1:38.576
5 4 69 Uliana DUBROVA UKR 1:40.215

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 10 LI Jinyu CHN 1:36.402 Q
2 4 51 Marijn WIERSMA NED 1:37.191 Q
3 5 35 Kadisha BAKHITKEREYEVA KAZ 1:38.034
4 3 3 Chloe TAN AUS 1:40.691
5 2 5 Juliette BRINDAMOUR CAN no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 24 Barbara SOMOGYI HUN 1:44.989 Q
2 2 52 Patrycja MARKIEWICZ POL 1:49.980 Q
3 3 15 Tereza PFEIFEROVA CZE 2:06.297 ADV
4 1 38 Alyona VOLKOVITSKAYA KAZ no time

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 41 PARK Yoon Jung KOR 1:34.539 Q
2 3 58 Anna MATVEEVA RUS 1:35.049 Q
3 4 33 Aoi WATANABE JPN 1:35.307 q
4 2 45 Anna RUYSSCHAERT LUX 1:41.788
5 5 60 Kar Weng SOO SGP 1:49.108

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 42 SEO Whi Min KOR 1:35.345 Q
2 4 30 Gloria IORIATTI ITA 1:36.464 Q
3 1 64 Lucia FILIPOVA SVK 1:39.253
4 5 2 Stephanie FABIAN AUS 1:43.544
5 3 70 Sofiia KHOCHYNA UKR 1:46.589

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 7 Courtney Lee SARAULT CAN 1:36.249 Q
2 3 34 Nagiho YOSHIDA JPN 1:36.339 Q
3 5 73 Hailey CHOI USA 1:36.442 q
4 1 63 Anja OBRADOVIC SRB 1:44.753
5 2 61 Ina LES SLO 1:45.883

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 40 KIM Chae Hyun KOR 1:33.698 Q
2 2 11 LI Xuan CHN 1:33.722 Q
3 3 56 Sofya BOYTSOVA RUS 1:34.281 q
4 4 43 Anna JANSONE LAT 1:38.704
5 5 47 Dione Shu Yen TAN MAS 1:39.955

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 59 Vera RASSKAZOVA RUS 1:34.729 Q
2 3 54 Kamila STORMOWSKA POL 1:34.922 Q
3 2 27 Chiara BETTI ITA 1:35.425 q
4 1 4 Siyu WANG AUS 1:36.718

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 9 HUANG Lan CHN 1:34.879 Q
2 5 75 Corinne STODDARD USA 1:35.070 Q
3 3 31 Shione KAMINAGA JPN 1:35.129 q
4 2 23 Fanni DOBRAN HUN 1:40.561
5 1 46 Kynie CHAN MAS 1:46.221

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of nine fastest third place skaters qualify for Heats.