Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 151 KIM Tae Sung KOR 2:29.023 Q
2 1 143 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:29.165 Q
3 2 160 ROES Sven NED 2:29.374 q
4 5 154 Augustin GERE LUX 2:30.177
5 6 144 Nurlibek BEISEEV KAZ 2:30.285
PEN 3 139 Luca SPECHENHAUSER ITA PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 119 SUN Long CHN 2:27.862 Q
2 2 138 SIGHEL Pietro ITA 2:28.639 Q
3 1 120 WANG Pengyu CHN 2:28.767 q
4 6 161 Bram STEENAART NED 2:29.023
5 3 170 Mateusz MIKOLAJUK POL 2:29.776
6 5 112 Lubomir KALCHEV BUL 2:33.802

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 113 DANDJINOU William CAN 2:21.529 Q
2 4 132 BONTOVICS Balazs HUN 2:21.579 Q
3 1 117 LI Wenlong CHN 2:21.614 q
4 5 106 ANDERMANN Nico AUT 2:21.706
5 3 133 Andras SZIKLASI HUN 2:21.773
6 6 123 Gabriel VOLET FRA 2:22.732

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 149 CHANG Hyun Woo KOR 2:16.070 Q
2 1 115 Nicolas PERREAULT CAN 2:16.268 Q
3 4 137 Pietro MARINELLI ITA 2:17.794 q
4 3 102 Denali BLUNDEN AUS 2:24.208
5 5 110 Warre Van DAMME BEL 2:25.060
6 6 176 Piius Yie Kiat SNG SGP 2:30.080

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 142 MIYATA Shogo JPN 2:23.633 Q
2 1 146 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:23.808 Q
3 4 173 MILOVANOV Sergei RUS 2:23.968 q
4 5 162 Jens van 'T WOUT NED 2:23.969
5 3 134 TALABOS Attila HUN 2:26.725
6 6 159 Sean Qi Jun YEO MAS 2:30.247

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 150 JUNG Hok Young KOR 2:24.387 Q
2 2 174 Aleksey SIMAKIN RUS 2:24.516 Q
3 4 164 de ROSE Ethan NZL 2:26.203 q
4 5 104 Joshua KAH AUS 2:26.733
5 6 128 Robin BENDIG GER 2:27.104
6 3 195 Caleb PARK USA 2:28.188

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 153 KRUZBERGS Roberts LAT 2:28.744 Q
2 3 172 Daniil KRASNOKUTSKII RUS 2:29.099 Q
3 4 126 TREACY Niall GBR 2:29.260 q
4 2 122 SELLIER Diane FRA 2:29.720
5 6 183 KANCHARIN Natthapat THA 2:31.903
6 5 184 Triphop THONGNGAM THA 2:36.519

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of seven fastest third place skaters qualify for Semifinals.