Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 137 Pietro MARINELLI ITA 2:24.218 Q
2 6 110 Warre Van DAMME BEL 2:24.415 Q
3 2 184 Triphop THONGNGAM THA 2:24.439 q
4 4 157 Hazim SHAHRUM MAS 2:26.268
5 1 121 Stribor SUMAN CRO 2:26.817
6 5 130 CHAN Ho Tung HKG 2:33.275

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 153 KRUZBERGS Roberts LAT 2:21.590 Q
2 5 149 CHANG Hyun Woo KOR 2:22.056 Q
3 3 102 Denali BLUNDEN AUS 2:22.882 q
4 2 179 Bor Luka URLEP SLO 2:26.583
5 6 191 Mykyta KHOCHYN UKR 2:28.289
6 4 180 Bojan BAKA SRB 2:40.989

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 150 JUNG Hok Young KOR 2:21.320 Q
2 5 172 Daniil KRASNOKUTSKII RUS 2:22.734 Q
3 1 183 KANCHARIN Natthapat THA 2:26.021 q
4 6 125 ROSS-WADDELL Kyle GBR 2:27.080
5 3 190 Denys IOFIN UKR 2:29.035
PEN 4 188 TSAI Chia-Wei TPE PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 122 SELLIER Diane FRA 2:22.681 Q
2 6 126 TREACY Niall GBR 2:23.185 Q
3 5 176 Piius Yie Kiat SNG SGP 2:26.319 q
4 2 185 CHANG Yu-Chuan TPE 2:28.541
5 1 155 MURPHY Peter LUX no time
PEN 4 101 Sebastian Fidel LENCINAS ARG PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 164 de ROSE Ethan NZL 2:25.017 Q
2 5 104 Joshua KAH AUS 2:25.172 Q
3 1 128 Robin BENDIG GER 2:26.774 q
4 2 131 CHU Sidney K HKG 2:28.345
5 4 107 Stefan-Teodor FRIGHENCIU AUT 2:40.999
PEN 6 166 Julian MACARAEG PHI PEN

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 117 LI Wenlong CHN 2:20.354 Q
2 2 113 DANDJINOU William CAN 2:20.373 Q
3 1 195 Caleb PARK USA 2:21.854 q
4 5 181 DJORDJEVIC Jovan SRB 2:24.496
5 4 161 Bram STEENAART NED no time ADV

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 119 SUN Long CHN 2:27.247 Q
2 3 154 Augustin GERE LUX 2:28.685 Q
3 4 159 Sean Qi Jun YEO MAS 2:28.962 q
4 6 167 Krystian GISZKA POL 2:29.551
5 2 182 Thibault METRAUX SUI 2:30.183
6 1 178 Jing Feng XU SGP 2:32.774

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 120 WANG Pengyu CHN 2:15.737 Q
2 4 138 SIGHEL Pietro ITA 2:15.838 Q
3 5 170 Mateusz MIKOLAJUK POL 2:18.012 q
4 2 141 Shuta MATSUZU JPN 2:36.709
PEN 3 129 TENZER Robin GER PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 173 MILOVANOV Sergei RUS 2:26.388 Q
2 4 112 Lubomir KALCHEV BUL 2:31.479 Q
3 2 144 Nurlibek BEISEEV KAZ 3:01.878 ADV
PEN 1 169 Mateusz KRZEMINSKI POL PEN
PEN 5 194 Brandon KIM USA PEN

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 151 KIM Tae Sung KOR 2:26.806 Q
2 3 162 Jens van 'T WOUT NED 2:27.026 Q
3 1 192 NEMIRO Nikita UKR 2:30.554
4 2 103 Kieran GUAN AUS 2:32.759
5 6 108 LIU Heinrich AUT 2:36.449
6 4 156 KHALIL Khairil Ridhwan MAS 2:37.911

Heat 11      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 132 BONTOVICS Balazs HUN 2:25.044 Q
2 5 106 ANDERMANN Nico AUT 2:25.186 Q
3 1 123 Gabriel VOLET FRA 2:27.596 q
4 6 111 Kaloyan ANGELOV BUL 2:30.974
5 4 165 Marc GONZALES PHI 2:30.995
6 3 186 LI Rui-Zhe TPE 2:39.785

Heat 12      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 146 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:20.099 Q
2 1 142 MIYATA Shogo JPN 2:20.127 Q
3 5 134 TALABOS Attila HUN 2:20.196 q
4 4 114 Matej PEDERSON CAN 2:20.534
5 2 109 DEWAGTERE Adriaan BEL 2:24.300

Heat 13      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 115 Nicolas PERREAULT CAN 2:21.511 Q
2 6 174 Aleksey SIMAKIN RUS 2:21.596 Q
3 3 133 Andras SZIKLASI HUN 2:21.679 q
4 5 152 Reinis BERZINS LAT 2:21.699
5 4 177 Trevor Xu Xuan TAN SGP 2:22.034
6 2 196 Chiyuan ZHONG USA 2:26.404

Heat 14      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 143 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:18.618 Q
2 2 160 ROES Sven NED 2:18.619 Q
3 3 139 Luca SPECHENHAUSER ITA 2:18.818 q
4 5 145 Gleb IVCHENKO KAZ 2:20.566
5 4 124 Peter RICHES GBR 2:21.013

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of fourteen fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.