Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2023/24 - Dresden (GER)

Rep. Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 74 Daniel TIBORCZ HUN 1:30.276 Q
2 1 38 Kay HUISMAN NED 1:30.353
3 4 151 Gleb IVCHENKO KAZ 1:30.629
4 5 179 KOBUCH Lukas GER 1:31.128
5 6 165 RAMBOL ALME Tinius NOR 1:31.452
PEN 3 136 LEONTENKO Rostyslav UKR PEN

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 183 Hugo BOSMA NED 1:26.952 Q
2 2 133 BOZDAG Muhammed TUR 1:27.147 q
3 4 168 EROGLU Toprak Efe TUR 1:29.155
4 5 147 Lucas WAREHAM AUS 1:29.320
DNS 1 34 Teun BOER NED DNS

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 129 Peter MURPHY LUX 1:29.760 Q
2 3 96 Tarik OMERAGIC BIH 1:29.826 ADV
3 5 91 Dominic ANDERMANN AUT 1:30.077
4 6 137 MOROZOV Yaroslav UKR 1:30.101
PEN 1 80 Danylo FEDORENKO UKR PEN
DNS 2 128 SEO Yi Ra KOR DNS

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 55 LI Kun CHN 1:27.147 Q
2 3 177 Kyle ROSS-WADDELL GBR 1:27.404 q
3 4 95 Enzo PROOST BEL 1:27.688
4 1 124 Mersaid ZHAXYBAYEV KAZ 1:27.701
5 6 178 Farrell TREACY GBR 1:28.769
6 5 187 RISNES Linus August NOR 1:29.651

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 35 Lukasz KUCZYNSKI POL 1:27.948 Q
2 2 172 LI Xinyu CHN 1:28.249
3 4 115 YANG Chengrui HKG 1:28.383
4 5 111 Jonas HAMMERMULLER GER 1:29.083
5 3 99 KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL 1:46.017

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 82 Marcus HOWARD USA 1:27.593 Q
2 2 72 Caleb PARK USA 1:27.905
3 5 162 POK Brandon Yan Kai SGP 1:28.834
4 6 130 Lukas MACDONALD NZL 1:29.549
PEN 4 94 Adriaan DEWAGTERE BEL PEN
PEN 3 107 Tristan NAVARRO FRA PEN

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 15 Diane SELLIER POL 1:29.012 Q
2 2 116 CSIZMADIA Mark HUN 1:29.943
3 5 170 RIVERO MAERSCHALCK Aleyandro BEL 1:30.173
4 3 89 MAXIMOV Maxim BUL 1:30.259
5 4 104 Ivan MARTINIC CRO 1:30.497

The first placed skater from each race and up to a maximum of three fastest second place skaters qualify for Rep Semifinals.