Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2020 - Bormio (ITA)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 171 Daniil KRASNOKUTSKII RUS 2:20.149 Q
2 3 109 SEJPAL Zdenek CZE 2:20.159 Q
3 6 166 Mateusz MIKOLAJUK POL 2:20.628 Q
4 1 184 Denys IOFIN UKR 2:24.379 q
5 5 130 VAZHAYIL PEEDIKAYIL Muhammed Sinan IND 2:53.900
PEN 2 87 PROOST Enzo BEL PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 150 KIM Tae Sung KOR 2:13.408 Q
2 2 153 KRUZBERGS Roberts LAT 2:13.503 Q
3 4 103 SONG Jia Hua CHN 2:13.844 Q
4 6 113 Gabriel VOLET FRA 2:15.235 q
5 5 157 Sean Qi Jun YEO MAS 2:18.179
6 1 122 CHAN Ho Tung HKG 2:23.670

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 168 BALBEKOV Vladimir RUS 2:19.432 Q
2 4 187 HEO Andrew USA 2:19.603 Q
3 5 159 Hugo BOSMA NED 2:19.784 Q
4 1 92 MIGDALEOV Mikita BLR 2:20.415 q
5 2 175 DJORDJEVIC Jovan SRB 2:23.048

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 104 SUN Long CHN 2:20.947 Q
2 2 167 NIEWINSKI Michal POL 2:21.593 Q
3 4 115 Peter RICHES GBR 2:21.673 Q
4 3 95 Lubomir KALCHEV BUL 2:23.194 ADV
PEN 1 183 Danylo FEDORENKO UKR PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 97 DANDJINOU William CAN 2:16.029 Q
2 1 127 SZASZ Attila HUN 2:16.484 Q
3 2 156 OH Han Yuan MAS 2:22.474 Q
4 6 178 LIAO Wei-Cheng TPE 2:28.255
PEN 5 133 NADALINI Thomas ITA PEN
PEN 3 179 Furkan AKAR TUR PEN

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 118 JUNG Yanghun Ben GER 2:19.866 Q
2 6 94 Aleksandr ZHERMANOV BLR 2:20.562 Q
3 5 163 Julian MACARAEG PHI 2:22.758 Q
4 3 177 KANCHARIN Natthapat THA 2:34.194
5 2 96 NEDYALKOV Ivaylo BUL 2:35.989
PEN 4 81 Kieran GUAN AUS PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 152 Reinis BERZINS LAT 2:21.557 Q
2 1 135 Luca SPECHENHAUSER ITA 2:21.646 Q
3 6 117 TREACY Niall GBR 2:21.718 Q
4 4 86 DEWAGTERE Adriaan BEL 2:23.118 ADV
5 2 84 Stefan-Teodor FRIGHENCIU AUT no time
PEN 3 121 TENZER Robin GER PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 132 Luca LIM USA 2:24.267 Q
2 1 162 de ROSE Ethan NZL 2:24.357 Q
3 3 82 JUSTICE Ryan AUS 2:30.073 Q
4 4 174 Jing Feng XU SGP 2:30.243
5 6 106 KOVACIC Jan CRO 2:48.871
PEN 2 110 SELLIER Diane FRA PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 148 AHN Hyun Jun KOR 2:32.012 Q
2 5 170 KARPOV Viacheslav RUS 2:32.070 Q
3 4 180 Metehan ATAN TUR 2:33.838 Q
4 1 107 Stribor SUMAN CRO 2:39.724
PEN 3 145 KLIMENKO Valeriy KAZ PEN

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 137 HAYASHI Ibuki JPN 2:28.810 Q
2 4 189 Brandon KIM USA 2:28.968 Q
3 3 100 Nicolas PERREAULT CAN 2:29.083 Q
4 1 143 Gleb IVCHENKO KAZ 2:29.391
5 2 85 WOLF Tobias AUT 2:34.619

Heat 11      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 151 LEE Jeongmin KOR 2:17.555 Q
2 1 161 Jens van 'T WOUT NED 2:17.558 Q
3 2 142 WADA Takumi JPN 2:17.853 Q
4 4 173 Trevor Xu Xuan TAN SGP 2:18.181 q
5 3 124 KWOK Tsz Ho HKG 2:30.458
6 6 129 RAJEEV Niranjan IND no time

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 105 ZHANG Tianyi CHN 2:22.958 Q
2 3 140 MIYATA Shogo JPN 2:23.051 Q
3 4 125 JASZAPATI Peter HUN 2:24.338 Q
4 1 176 Thibault METRAUX SUI 2:27.120
5 5 154 CECH Danielius LTU 2:29.997

The first, second and third placed skaters from each race and up to a maximum of six fastest fourth place skaters qualify for Quarterfinals.