Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017 - 1000 m - Ladies

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 LEE Yu Bin KOR 1
2 SEO Whi Min KOR 2
3 Sofia PROSVIRNOVA RUS 3
4 HAN Soo Lim KOR 4
Final B 5 Ekaterina EFREMENKOVA RUS 1
6 Petra JASZAPATI HUN 2
7 GONG Li CHN 3
8 Maame BINEY USA 4
Semifinals 9 Alyson CHARLES CAN 5 2-1-2
10 LI Jinyu CHN 5 2-2-1
Quarterfinals 11 Yulia SHISHKINA RUS 3 3-2
12 Sara Luca BACSKAI HUN 3 3-3
13 Renee Marie STEENGE CAN 4 1-3
14 Courtney Lee SARAULT CAN 4 2-1
15 April SHIN USA 4 3-1
16 Aoi WATANABE JPN 4 3-3
17 Michaela SEJPALOVA CZE 5 2-1 1:31.856
18 Shione KAMINAGA JPN 5 2-1 1:34.130
19 Michaela KUNCIROVA CZE 5 3-2
20 Patrycja MARKIEWICZ POL 5 4-2
21 Anna BEISER GER 6
Heats 22 Olga TIKHONOVA KAZ 3
23 Ami HIRAI JPN 4 1 1:32.117
24 Madina ZHANBUSINOVA KAZ 4 1 1:35.703
25 Katrin MANOILOVA BUL 4 2 1:33.442
26 Mariya IZAFATAVA BLR 4 2 1:33.860
27 Gloria IORIATTI ITA 4 3
28 SONG Yang CHN 5 1 1:33.681
29 Avalon AARDOOM NED 5 1 1:42.220
30 Hanna IZAFATAVA BLR 5 3 1:35.766
31 Melissa TUNNO ITA 5 3 1:35.921
32 Alica PORUBSKA SVK PEN 2 1:36.325
33 Aurelie MONVOISIN FRA PEN 2 1:37.000
34 Rebeka SZILICZEI-NEMET HUN PEN 2 1:37.491
35 Gabriella HACHEM USA PEN 3
36 Gioya LANCEE NED 1
Ranking Finals 37 Emma van ZUIJLEN NED 1
38 Anita NAGAY KAZ 2
39 Mikayla BIGGS NZL 3
40 Ema ZELINSKA SVK 4
41 Petra VANKOVA CZE PEN
42 Gina JACOBS GER 1
43 Petra RUSNAKOVA SVK 2
44 Anna DAVYDENKO UKR 3
45 Ashley Sook Hui CHIN MAS 4
46 Katie FABIAN AUS 5
47 Valentina ASCIC CRO 1
48 Mariia UZAKOVA UKR 2
49 Julia ALBERT ROU 3
50 Wiktoria TKACZUK POL 4
51 Caroline MURPHY LUX 5
52 Gloria CONFORTOLA ITA 1
53 Maryia TSIASELKINA BLR 2
54 Ainoa CARREO PERIS ESP 3
55 Danijela IVANDIC CRO 4
56 Cheyenne GOH SGP 5
57 Evelien van KERCKVOORDE BEL 1
58 Anna MAKOVETSKA UKR 2
59 LU Chia-Tung TPE 3
60 Maja IVANDIC CRO 4
61 Maria GARKOVA BUL 5
62 Anja OBRADOVIC SRB 1
63 Petra JASIC SRB 2
64 Samra SELIMBEGOVIC BIH 3
65 Kalina GIUROVA BUL 4
66 Teresa Moreno BALAGUER ESP 5
Preliminaries Erika LINDGREN SWE DNS
Kamila STORMOWSKA POL PEN