Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Speed Skating Championships 2017 - 1000 m - Men

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 Shaoang LIU HUN 1
2 KIM Si Un KOR 2
3 WANG Pengyu CHN 3
4 Artem DERKACH RUS 4
5 Pavel SITNIKOV RUS PEN
Final B 6 Kiichi SHIGEHIRO JPN 1
7 Thomas Insuk HONG USA 2
8 PARK Noh Won KOR PEN
Semifinals 9 Quentin FERCOQ FRA 5 1-3-1
10 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 5 2-3-1
11 Marco Fritz SCHUMANN CAN 6
12 Alexander SHULGINOV RUS PEN
Quarterfinals 13 Stijn DESMET BEL 3 1-1
14 MOON Won Jun KOR 3 2-1
15 Adil GALIAKHMETOV KAZ 4 2-4
16 Friso EMONS NED 4 3-2
17 Kazuki YOSHINAGA JPN 5 1-1
18 Keanu BLUNDEN AUS 5 1-2
19 Marc-Olivier LEMAY CAN 5 2-1
20 Rafal ANIKEJ POL PEN
Heats 21 Andras SZIKLASI HUN 3 1
22 Gibson Laurent HIMBEAULT CAN 3 2 1:28.099
23 Karlis KRUZBERGS LAT 3 2 1:28.750
24 Yevgeniy REBIK KAZ 3 2 1:28.872
25 Jonathan MOODY GBR 4 1 1:27.267
26 Oleh HANDEI UKR 4 1 1:27.824
27 Mark CHONG ITA 4 2 1:27.412
28 Clement FLORAC FRA 4 2 1:29.194
29 Jason CLAGUE NZL 4 2 1:29.500
30 Davut TAHTACI TUR 4 2 1:31.216
31 Denali BLUNDEN AUS 4 3
32 Roberts KRUZBERGS LAT 4 4
33 Zachary BIGGS NZL 5 1
34 Katsunori KOIKE JPN 5 2 1:27.654
35 LIN Xian-You TPE 5 2 1:29.903
36 Nikita NEMIRO UKR 5 2 1:30.138
37 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 5 2 1:30.166
38 Guillian van WAASDIJK BEL 5 2 1:32.787
39 Adrian LUEDTKE GER 5 3
40 Pietro MARINELLI ITA 5 4
41 Lorenzo MORRONE ITA 6 1
42 Benjamin THORNOCK USA 6 2
43 CHU Sidney K HKG 6 4
44 JIA Haidong CHN PEN 2 1:31.514
45 Cyprien VACHERON FRA PEN 2 1:33.285
Ranking Finals 46 Bram STEENAART NED 1
47 Jacob JANSSON SWE 2
48 Volodymyr HANDEI UKR 3
49 Sean McANUFF IRL 4
50 Tunay SIMSEK TUR 5
51 Jasper BRUNSMANN NED 1
52 Jack BURROWS GBR 2
53 Luca LOEFFLER GER 3
54 Attila SZASZ ROU 4
55 Kaloyan ANGELOV BUL 5
56 Ivan RADEVIC GER 1
57 Georgi ORLOV BLR 2
58 Augustin GERE LUX 3
59 Hazar KARAGOL TUR 4
60 Jovan DJORDJEVIC SRB 5
61 Bartosz BIELECKI POL 1
62 Ethan de ROSE NZL 2
63 David DANNEEL BEL 3
64 SU Jun-Peng TPE 4
65 Daniel TIBORCZ HUN 5
66 Ivan LAHIMAKHAY BLR 1
67 Vladislav MIKHAILOV BLR 2
68 Tamas ANTAL ROU 3
69 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 4
70 Michal CUJA SVK 5
71 Nico ANDERMANN AUT 1
72 Krystian GISZKA POL 2
73 Bor Luka URLEP SLO 3
74 Rafael HEREDIA-BARBA ESP 4
75 Tarik OMERAGIC BIH PEN
76 LIN Chun-Chieh TPE 1
77 Oliver RINGER SVK 2
78 Heinrich LIU AUT 3
79 Ashwin Calen DSILVA IND 4
80 Kaviraj Prithvi COIMBATORE ASHOK IND 5
81 Hazim SHAHRUM MAS 1
82 Stephane BARBERA PERALEDA ESP 2
83 Khairil Ridhwan KHALIL MAS 3
84 Liam O'BRIEN AUS 1
85 Mak KRSTIC BIH 2
86 Georgi TSVETKOV BUL 3
87 Lovro ZGOZNIK SLO 4
88 Stribor SUMAN CRO DNS 1:43.385
89 Jan POSAVEC CRO DNS 1:43.819
Preliminaries Adam TIMAR ROU PEN
Ariff Rasydan MOHAMAD FADZLI MAS PEN
Peter MURPHY LUX PEN
WANG Haotian CHN PEN
Roberts ZVEJNIEKS LAT PEN
Brandon KIM USA PEN