Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2017

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 5 Shaoang LIU HUN 1:27.987 Q
2 3 90 Keita WATANABE JPN 1:28.237 Q
3 5 43 Tommaso DOTTI ITA 1:29.224 q
4 2 39 Edin BRANKOVIC BIH 1:30.001
5 4 42 Ivan MOJSILOVIC SRB 1:36.379

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 12 Denis NIKISHA KAZ 1:27.445 Q
2 3 27 Viktor KNOCH HUN 1:27.613 Q
3 4 143 Jacob JANSSON SWE 1:29.915
4 2 48 Dominic ANDERMANN AUT 1:29.977

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 15 Vladislav BYKANOV ISR 1:28.238 Q
2 4 85 Tristan NAVARRO FRA 1:28.362 Q
3 1 80 Joshua CHEETHAM GBR 1:28.734 q
4 5 47 SU Jun-Peng TPE 1:31.369
5 3 138 CHU Sidney K HKG 1:31.446

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 53 Charle COURNOYER CAN 1:27.093 Q
2 4 1 HAN Tianyu CHN 1:27.194 Q
3 3 87 Maksim SIARHEYU BLR 1:28.537 q
4 2 150 Sebastian CANO COL 1:29.093
5 1 198 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 1:31.372

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 72 J R CELSKI USA 1:26.629 Q
2 4 34 Ryosuke SAKAZUME JPN 1:26.785 Q
3 5 36 Roberts ZVEJNIEKS LAT 1:26.838 q
4 3 142 Gert-Jan GOEMINNE BEL 1:27.654
PEN 2 81 Farrell TREACY GBR PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 3 Shaolin Sandor LIU HUN 1:26.677 Q
2 2 159 SIN da Woon KOR 1:26.860 Q
3 3 86 Daan BREEUWSMA NED 1:27.247 q
4 4 134 Tunay SIMSEK TUR 1:30.779
5 5 49 Volodymyr HANDEI UKR no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 8 SEO Yi Ra KOR 1:28.986 Q
2 2 21 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 1:29.476 Q
3 3 35 Pierre BODA AUS 1:30.894
4 5 151 Ryan McANUFF IRL 1:31.594
5 4 41 de Vin WONG MAS 1:37.652

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 62 Sjinkie KNEGT NED 1:29.468 Q
2 4 144 Victor AN RUS 1:29.621 Q
3 2 45 Rafal ANIKEJ POL 1:30.736
4 3 24 Christoph SCHUBERT GER 1:31.682

Heat 9      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 65 Thibaut FAUCONNET FRA 1:28.458 Q
2 2 97 REN Ziwei CHN 1:28.522 Q
3 1 13 John-Henry KRUEGER USA 1:28.542 q
4 5 84 Andrea CASSINELLI ITA 1:29.080
5 3 194 Ivan MARTINIC CRO 1:33.317

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 52 Semen ELISTRATOV RUS 1:28.821 Q
2 4 60 LEE Jung Su KOR 1:28.979 Q
3 1 22 Jens ALMEY BEL 1:29.335
4 2 33 Zachary BIGGS NZL 1:30.943
5 5 38 Lucas NG SGP 1:33.312

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 179 Dylan HOOGERWERF NED 1:28.625 Q
2 2 7 Samuel GIRARD CAN 1:28.650 Q
3 1 119 Dimitar GEORGIEV BUL 1:32.030
PEN 4 29 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS PEN

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 Charles HAMELIN CAN 1:28.408 Q
2 3 6 WU Dajing CHN 1:29.156 Q
3 4 111 Einar AGDESTEIN NOR 1:32.331 ADV
4 2 136 Matej FILIP SVK 1:32.355
PEN 5 204 Mukerrem DENIZ TUR PEN

The first and second placed skaters from each race and the six fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks Championship leader.