Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2023/24 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 8 Xandra VELZEBOER NED 1:31.489 Q
2 2 35 WANG Ye CHN 1:32.152 Q
3 3 26 Nikola MAZUR POL 1:33.005
4 4 114 Betty MOESKE GER 1:34.097
5 5 128 MELHUUS Guro Samdahl NOR 1:41.018

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 17 Selma POUTSMA NED 1:30.715 Q
2 1 7 Kim BOUTIN CAN 1:30.766 Q
3 3 79 Aurelie LEVEQUE FRA 1:31.121 q
4 4 91 Svitlana REPETSKA UKR 1:31.398

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 19 Claudia GAGNON CAN 1:33.197 Q
2 2 37 HIRAI Ami JPN 1:33.241 Q
3 3 50 Julie LETAI USA 1:33.299
4 4 89 ADAMENKO Kseniya UKR 1:34.671

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 25 LEE So Yeon KOR 1:32.536 Q
2 4 123 LYU Wanyu CHN 1:32.706 Q
3 2 49 Zsofia KONYA HUN 1:32.732 q
4 3 84 Malika YERMEK KAZ 1:32.839
5 5 115 Svea ROTHE GER 1:36.219

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 10 Corinne STODDARD USA 1:32.722 Q
2 2 41 Chiara BETTI ITA 1:32.982 Q
3 3 33 Gabriela TOPOLSKA POL 1:33.317
4 4 57 SYDORKO Yelyzaveta UKR 1:34.612

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 85 PARK Jiwon KOR 1:32.250 Q
2 1 27 Kamila STORMOWSKA POL 1:32.350 Q
3 3 63 Yana KHAN KAZ 1:32.777
4 4 64 KUROKAWA Kii JPN 1:33.705
5 5 110 Barbara SOMOGYI HUN 1:33.969

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 4 KIM Gilli KOR 1:32.659 Q
2 2 69 Gwendoline DAUDET FRA 1:33.103 Q
3 3 43 Tineke den DULK BEL 1:33.677
3 5 119 TOKAROVA Tamara SVK 1:33.677
5 4 99 SONG Jiarui CHN 1:37.009

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 16 Michelle VELZEBOER NED 1:32.761 Q
2 2 21 Renee Marie STEENGE CAN 1:32.844 Q
3 4 32 Arianna VALCEPINA ITA 1:32.931
4 3 46 Valentina ASCIC CRO 1:33.178

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.