Season   Series   Competition
Home   >  Results
KB ISU World Short Track Championships 2023 - Seoul (KOR)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 9 Itzhak de LAAT NED 1:30.831 Q
2 1 144 Felix ROUSSEL CAN 1:30.951 Q
3 3 26 Nico ANDERMANN AUT 1:31.256
4 4 175 Lukas MACDONALD NZL 1:31.576
5 5 119 KWOK Tsz Fung HKG 1:33.797

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 166 HONG Kyung Hwan KOR 1:28.341 Q
2 2 11 Sebastien LEPAPE FRA 1:28.518 Q
3 3 226 Caleb PARK USA 1:28.690 q
4 4 143 KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL 1:30.120
5 5 42 KOMERICKI Tibor SLO 1:30.268

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 94 Lukasz KUCZYNSKI POL 1:26.260 Q
2 1 7 Roberts KRUZBERGS LAT 1:26.328 Q
3 2 13 Thomas NADALINI ITA 1:26.390 q
4 4 38 Ivan MARTINIC CRO 1:27.342
5 5 37 Liam O BRIEN IRL 1:27.569

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 18 Reinis BERZINS LAT 1:29.047 Q
2 1 5 Quentin FERCOQ FRA 1:29.121 Q
3 3 27 Oleh HANDEI UKR 1:29.366 q
4 4 31 Thibault METRAUX SUI 1:30.497

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 10 Furkan AKAR TUR 1:28.305 Q
2 2 65 Niall TREACY GBR 1:28.537 Q
3 3 108 Danylo FEDORENKO UKR 1:29.101 q
4 4 36 Tarik OMERAGIC BIH 1:31.552
5 5 218 KARABIN Jakub SVK 1:35.922

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 14 Luca SPECHENHAUSER ITA 1:25.102 Q
2 4 62 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:25.142 Q
3 2 6 Sjinkie KNEGT NED 1:25.239 q
4 3 43 Dominic ANDERMANN AUT 1:25.452

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 58 Jens van 'T WOUT NED 1:30.826 Q
2 2 148 LIN Xiaojun CHN 1:31.074 Q
3 3 23 Yanghun Ben JUNG GER 1:31.210
4 4 24 Martin KOLENC CRO 1:31.789
5 5 40 Jovan DJORDJEVIC SRB 1:32.350

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 4 Stijn DESMET BEL 1:28.946 Q
2 1 2 Pascal DION CAN 1:28.991 Q
3 3 132 Clayton de CLEMENTE USA 1:28.998 q
4 5 179 TAPROM Chonlachart THA 1:30.029
DNS 4 114 LIN Chun-Chieh TPE DNS

Heat 9      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 3 LEE June Seo KOR 1:28.228 Q
2 1 12 Steven DUBOIS CAN 1:28.408 Q
3 4 120 Adriaan DEWAGTERE BEL 1:29.387
4 3 25 Radek FAJKUS CZE 1:30.301
5 2 19 Bence NOGRADI HUN 1:32.309

Heat 10      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 57 Pietro SIGHEL ITA 1:26.140 Q
2 1 167 PARK Ji Won KOR 1:26.315 Q
3 2 90 Diane SELLIER POL 1:26.895 q
4 5 213 Peter MURPHY LUX 1:27.844
5 4 191 RYO Ong SGP 1:31.551

Heat 11      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 21 Brendan COREY AUS 1:28.226 Q
2 3 204 Daniel TIBORCZ HUN 1:28.354 Q
3 1 59 Adil GALIAKHMETOV KAZ 1:28.463 q
4 4 32 Zdenek SEJPAL CZE 1:30.885

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of eight fastest third place skaters qualify for Heats.