Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2021 - Gdansk (POL)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 30 KRUEGER John-Henry HUN 2:27.036 Q
2 6 40 HOOGERWERF Dylan NED 2:27.785 Q
3 5 68 SCHUBERT Christoph GER 2:27.888
4 1 134 Sebastian HYDZIK POL 2:29.787
5 3 155 Muhammed Emir HAN TUR 2:31.316
6 7 175 Edin BRANKOVIC BIH 2:45.865 ADV
PEN 4 94 HANDEI Oleh UKR PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 27 BYKANOV Vladislav ISR 2:17.563 Q
2 5 55 KNEGT Sjinkie NED 2:17.772 Q
3 3 107 Zdenek SEJPAL CZE 2:19.812 q
4 1 178 MIHDALIOU Mikita BLR 2:20.253
5 2 161 Ivan MARTINIC CRO 2:22.351
6 4 120 MURPHY Peter LUX 2:26.474

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 19 de LAAT Itzhak NED 2:20.355 Q
2 1 69 ANDERMANN Nico AUT 2:21.181 Q
3 6 62 LUEDTKE Adrian GER 2:21.753 q
4 5 188 METRAUX Thibault SUI 2:24.481
5 4 140 Vladyslav NEMIRO UKR 2:24.609
PEN 3 71 BERZINS Reinis LAT PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 60 KRUZBERGS Roberts LAT 2:14.982 Q
2 7 17 AYRAPETYAN Denis RSU 2:15.242 Q
3 1 83 VANHOOREN Rino BEL 2:17.241 q
4 5 184 O BRIEN Liam IRL 2:18.718
5 2 61 SIGHEL Pietro ITA 2:43.247
PEN 4 13 LIU Shaoang HUN PEN
PEN 6 138 Artsemi SLABODNIK BLR PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 6 ELISTRATOV Semen RSU 2:25.649 Q
2 5 73 Andrea CASSINELLI ITA 2:25.860 Q
3 3 85 Gert-Jan GOEMINNE BEL 2:26.060 q
4 7 142 KOLENC Martin CRO 2:29.513
5 6 176 OMERAGIC Tarik BIH 2:30.580
6 1 187 PINTAR SENICA Valentino SLO 2:35.453
PEN 4 124 Dominic ANDERMANN AUT PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 6 24 DESMET Stijn BEL 2:26.779 Q
2 3 41 CONFORTOLA Yuri ITA 2:26.943 Q
3 5 111 NAVARRO Tristan FRA 2:27.042 q
4 1 112 AKAR Furkan TUR 2:27.601
5 4 158 FAJKUS Radek CZE 2:27.751
6 2 185 Mateusz MIKOLAJUK POL 2:28.929

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 2 LIU Shaolin Sandor HUN 2:23.759 Q
2 3 44 LEPAPE Sebastien FRA 2:23.882 Q
3 5 35 IVLIEV Konstantin RSU 2:24.977 q
4 1 163 DJORDJEVIC Jovan SRB 2:28.037
PEN 2 108 Pawel ADAMSKI POL PEN
PEN 6 113 GEORGIEV Dimitar BUL PEN

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of seven fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.