Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2015/16 - Shanghai (CHN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 30 van KERKHOF Yara NED 1:35.782 Q
2 1 110 CHOI Ji Hyun KOR 1:35.905 Q
3 2 21 Yui SAKAI JPN 1:36.013
4 4 87 Oliwia GAWLICA POL 1:36.367
5 3 116 UZAKOVA Mariia-Mahdalyna UKR 1:39.825

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 111 QU Chunyu CHN 1:31.692 Q
2 3 6 KIM Alang KOR 1:31.728 Q
3 5 56 Ekaterina STRELKOVA RUS 1:32.594 q
4 1 60 Andrea KESZLER HUN 1:32.997
5 2 115 MYKHALCHUK Diana UKR 1:38.580

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 4 CHRISTIE Elise GBR 1:34.689 Q
2 1 27 WALTER Bianca GER 1:35.333 Q
3 3 62 Hitomi SAITO JPN 1:35.349
4 5 117 Cecilia MAFFEI ITA 1:35.914
5 4 124 YAKIMOVA Anna BUL 1:39.447

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 44 Valerie MALTAIS CAN 1:33.176 Q
2 1 103 ZANG Yize CHN 1:33.252 Q
3 2 23 Bernadett HEIDUM HUN 1:33.440 q
4 3 29 Alica PORUBSKA SVK 1:33.831

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 101 Audrey PHANEUF CAN 1:33.502 Q
2 5 5 FAN Kexin CHN 1:33.554 Q
3 1 52 MALAGICH Emina RUS 1:33.594
4 4 112 Monika GRZADKOWSKA POL 1:33.849
5 2 113 Milada DOSLA CZE 1:36.260

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 3 SHIM Suk Hee KOR 1:36.096 Q
2 2 19 VIVIANI Elena ITA 1:36.325 Q
3 4 82 MONVOISIN Aurelie FRA 1:36.887
4 1 98 Michaela KUNCIROVA CZE 1:37.431
5 5 37 Raya ZAHARIEVA BUL 1:37.705

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 81 SCHULTING Suzanne NED 1:33.248 Q
2 5 48 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 1:33.251 Q
3 1 7 Kim BOUTIN CAN 1:33.458
4 3 14 KIKUCHI Moemi JPN 1:33.508
5 2 74 Federica TOMBOLATO ITA 1:33.870

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 20 van RUIJVEN Lara NED 1:33.865 Q
2 2 15 PIERRON Veronique FRA 1:34.020 Q
3 1 32 Kimberly GOETZ USA 1:35.144
4 4 122 Weronika SUROWIEC POL 1:41.391
5 3 73 BACSKAI Sara Luca HUN no time

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.