Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Minsk (BLR)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 58 IWASA Dan JPN 1:28.586 Q
2 2 207 JIN Liang CHN 1:28.942 q
3 3 48 ANDERMANN Dominic AUT 1:31.807
4 5 132 TSANKOV Tsvetan BUL 1:32.204
5 4 81 TREACY Farrell GBR 2:08.151

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 55 DUFFY Patrick CAN 1:26.333 Q
2 1 88 HONG Thomas Insuk USA 1:26.516 q
3 2 115 TAHTACI Davut TUR 1:29.017
4 5 193 LAHIMAKHAY Ivan BLR 1:29.205
5 3 49 HANDEI Volodymyr UKR 1:29.305

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 56 KIM Joon Chun KOR 1:29.494 Q
2 2 68 MURATAKE Hironobu JPN 1:29.519
3 4 112 PETRE Ward BEL 1:30.169
4 3 205 NEMIRO Nikita UKR 1:30.334
5 1 196 BURROWS Jack GBR 1:30.426

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 21 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 1:29.260 Q
2 3 179 HOOGERWERF Dylan NED 1:29.343 q
3 5 16 VISCARDI Davide ITA 1:31.843
4 2 140 JARDEN Christopher NZL 1:32.759
PEN 4 192 VOLKAU Aliaksandr BLR PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 65 FAUCONNET Thibaut FRA 1:28.201 Q
2 5 104 AZHGALIYEV Abzal KAZ 1:28.401 q
3 1 136 SHA Kexin CHN 1:28.535
4 3 160 DOMANSKI Michal POL 2:28.708
PEN 2 142 GOEMINNE Gert-Jan BEL PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 72 CELSKI J R USA 1:26.856 Q
2 4 84 CASSINELLI Andrea ITA 1:26.941 q
3 5 105 SIMMS Billy GBR 1:30.848
4 1 26 EREN Menderes TUR 1:30.963
5 3 232 LIU Heinrich AUT 1:42.268

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 12 NIKISHA Denis KAZ 1:27.203 Q
2 5 62 KNEGT Sjinkie NED 1:27.460 q
3 1 229 SITNIKOV Pavel RUS 1:28.378
4 2 125 ZASTRUGOV Daniel BUL 1:37.058
5 4 157 HWANG Dae Heon KOR 1:53.381

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 61 HAMELIN Francois CAN 1:28.255 Q
2 4 215 MURATAKE Takayuki JPN 1:28.455 q
3 2 189 SUI Xin CHN 1:28.923
4 3 134 SIMSEK Tunay TUR 1:30.175
DNS 5 144 AN Victor RUS DNS

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 86 BREEUWSMA Daan NED 1:27.289 Q
2 4 222 KIM Byeong Jun KOR 1:28.020 q
3 1 231 MULLARKEY Casey USA 1:28.066
4 3 113 GIORDANO Marco ITA 1:28.094
5 5 121 BEAUCHAMP Paul FRA 1:30.796

The first placed skater from each race and the eight fastest second place skaters qualify for Quarterfinals.