Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2023 - Gdansk (POL)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 7 Roberts KRUZBERGS LAT 1:30.210 Q
2 5 75 Melle van 'T WOUT NED 1:30.241 Q
3 2 44 DONCHEV Ivan BUL 1:30.495
4 3 43 Dominic ANDERMANN AUT 1:30.679
5 4 40 Jovan DJORDJEVIC SRB 1:35.909

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 18 Reinis BERZINS LAT 1:29.732 Q
2 2 13 Thomas NADALINI ITA 1:29.876 Q
3 3 120 Adriaan DEWAGTERE BEL 1:30.373
4 4 38 Ivan MARTINIC CRO 1:31.473

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 57 Pietro SIGHEL ITA 1:29.419 Q
2 2 94 Lukasz KUCZYNSKI POL 1:29.771 Q
3 3 108 Danylo FEDORENKO UKR 1:30.242
4 4 204 Daniel TIBORCZ HUN 1:31.065
5 5 216 PEDERSEN Fredrik NOR no time

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 90 Diane SELLIER POL 1:32.086 Q
2 1 9 Itzhak de LAAT NED 1:32.108 Q
3 3 23 Yanghun Ben JUNG GER 1:32.271
4 4 35 Sean McANUFF IRL 1:33.028
5 5 213 Peter MURPHY LUX 1:33.292

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 11 Sebastien LEPAPE FRA 1:28.237 Q
2 2 19 Bence NOGRADI HUN 1:28.335 Q
3 4 143 KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL 1:30.992
4 3 36 Tarik OMERAGIC BIH 1:31.800
5 5 207 CECH Danielius LTU 1:32.829

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 5 Quentin FERCOQ FRA 1:29.485 Q
2 2 4 Stijn DESMET BEL 1:29.511 Q
3 4 131 Robin BENDIG GER 1:31.112
4 3 24 Martin KOLENC CRO 1:32.271
5 5 218 KARABIN Jakub SVK 1:37.244

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 27 Oleh HANDEI UKR 1:29.930 Q
2 4 203 Alex VARNYU HUN 1:30.006 Q
3 1 65 Niall TREACY GBR 1:30.020
4 3 32 Zdenek SEJPAL CZE 1:31.082
5 5 42 KOMERICKI Tibor SLO 1:31.924

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 26 Nico ANDERMANN AUT 1:31.811 Q
2 3 153 Peter RICHES GBR 1:31.934 Q
3 1 10 Furkan AKAR TUR 1:32.417 ADV
4 5 217 Raphael MORET SUI 1:35.948
PEN 4 37 Liam O BRIEN IRL PEN

Heat 9      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 58 Jens van 'T WOUT NED 1:29.761 Q
2 3 29 NIEWINSKI Michal POL 1:30.046 Q
3 4 33 Metehan ATAN TUR 1:30.140
4 2 14 Luca SPECHENHAUSER ITA 1:30.320
5 5 215 KLEVSTUEN Miika NOR 1:32.397

The first and second placed skaters from each race qualify for Quarterfinals.