Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2019 - Sofia (BUL)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 24 SCHULTING Suzanne NED 1:31.858 Q
2 3 26 BACSKAI Sara Luca HUN 1:33.969 Q
3 4 76 YAKIMOVA Anna BUL 1:39.800
4 5 41 CHRISTIE Elise GBR 2:52.554 ADV
PEN 2 2 SHIM Suk Hee KOR PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 4 PROSVIRNOVA Sofia RUS 1:34.500 Q
2 2 10 VALCEPINA Martina ITA 1:34.698 Q
3 3 112 HIRAI Ami JPN 1:34.771
4 5 79 ASCIC Valentina CRO 1:39.229
PEN 4 17 DESMET Hanne BEL PEN

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 31 PIERRON Veronique FRA 1:37.122 Q
2 2 13 KIKUCHI Sumire JPN 1:37.132 Q
3 5 147 FILIPOVA Lucia SVK 1:37.403
4 4 81 PENCHEVA Zornica BUL 1:37.465
PEN 3 96 SARAULT Courtney Lee CAN PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 120 KIM Ji Yoo KOR 1:32.684 Q
2 3 11 HUOT MARCHAND Tifany FRA 1:32.997 Q
3 5 33 GOH Cheyenne SGP 1:38.173
4 2 153 DZHUSTROVA Lilia BUL 1:39.806
PEN 4 16 van RUIJVEN Lara NED PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 51 SEIDEL Anna GER 1:36.152 Q
2 2 8 QU Chunyu CHN 1:36.198 Q
3 4 14 THOMSON Kathryn GBR 1:36.670
4 3 6 MALISZEWSKA Natalia POL 1:36.982

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 18 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 1:32.737 Q
2 2 50 FAN Kexin CHN 1:32.841 Q
3 3 53 KIM Iong A KAZ 1:32.935
4 5 97 CHARLES Alyson CAN 1:33.386
5 1 35 IZAFATAVA Mariya BLR 1:35.736

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 1 CHOI Min Jeong KOR 1:31.147 Q
2 1 21 JASZAPATI Petra HUN 1:31.176 Q
3 3 124 de VRIES Rianne NED 1:31.316 q
4 4 89 RUSNAKOVA Petra SVK 1:31.590

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 65 SANTOS Kristen USA 1:43.213 Q
2 2 23 MASCITTO Cynthia ITA 1:43.329 Q
3 4 127 MAZUR Nicole POL 1:44.527
4 3 29 SEJPALOVA Michaela CZE 1:44.709

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 7 BOUTIN Kim CAN 1:33.722 Q
2 5 63 ZANG Yize CHN 1:33.861 Q
3 3 15 BINEY Maame USA 1:33.886
4 1 36 UZAKOVA Mariia UKR 1:34.860
5 4 80 CHONG Anja MAS 1:47.359

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.