Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2018/19 - Calgary (CAN)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 24 SCHULTING Suzanne NED 2:31.004 Q
2 1 23 MASCITTO Cynthia ITA 2:31.725 Q
3 3 128 Yuliia BERESNEVA RUS 2:31.862
4 2 106 SZILICZEI-NEMET Rebeka HUN 2:33.128
5 5 111 VALCEPINA Arianna ITA 2:33.265

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 51 Anna SEIDEL GER 2:25.686 Q
2 5 105 MONVOISIN Aurelie FRA 2:25.758 Q
3 4 129 Ekaterina KONSTANTINOVA RUS 2:25.803 q
4 6 117 Olga TIKHONOVA KAZ 2:27.486
5 1 74 Patrycja MARKIEWICZ POL 2:30.190
6 3 134 Jamie JURAK USA 2:35.868

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 18 EFREMENKOVA Ekaterina RSU 2:22.879 Q
2 5 61 Yuki KIKUCHI JPN 2:23.962 Q
3 2 95 GAGNON Claudia CAN 2:23.986 q
4 4 75 STORMOWSKA Kamila POL 2:28.412
5 3 104 VANKOVA Petra CZE 2:29.447
6 6 36 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA UKR 2:29.507

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 118 NOH Ah Rum KOR 2:27.935 Q
2 5 124 de VRIES Rianne NED 2:28.045 Q
3 1 20 Hitomi SAITO JPN 2:28.137 q
4 2 98 Camille de SERRES-RAINVILLE CAN 2:28.457
5 4 89 Petra RUSNAKOVA SVK 2:31.491
6 6 126 Karolina MILKOWSKA POL 2:38.731

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 LI Jinyu CHN 2:31.131 Q
2 5 110 SIGHEL Arianna ITA 2:31.912 Q
3 6 53 Iong A KIM KAZ 2:32.429 ADV
4 2 119 CHOI Ji Hyun KOR 2:32.710
5 3 133 Elizabeth JOHNSON USA 2:39.251
PEN 4 17 DESMET Hanne BEL PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 45 HAN Yu Tong CHN 2:29.144 Q
2 4 101 LI Xuan CHN 2:29.239 Q
3 6 29 HRUZOVA Michaela CZE 2:29.819
4 1 123 Avalon AARDOOM NED 2:31.236
5 5 71 Erika LINDGREN SWE 2:33.398
6 2 107 Barbara SOMOGYI HUN 2:39.147

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 1 CHOI Min Jeong KOR 2:25.247 Q
2 3 65 SANTOS Kristen USA 2:25.634 Q
3 1 96 SARAULT Courtney CAN 2:25.645 q
4 4 57 Shione KAMINAGA JPN 2:26.441
5 2 33 Cheyenne GOH SGP 2:33.484

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of five fastest third place skaters qualify for Semifinals.