Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2018 - Montreal (CAN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 135 Maame BINEY USA 2:46.725 Q
2 3 19 Tifany HUOT MARCHAND FRA 2:46.760 Q
3 4 7 Suzanne SCHULTING NED 2:46.774 Q
4 1 49 Cynthia MASCITTO ITA 2:46.802
5 2 33 Katrin MANOILOVA BUL 3:08.536
PEN 6 30 Kathryn THOMSON GBR PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 12 GUO Yihan CHN 2:38.329 Q
2 1 25 Hanne DESMET BEL 2:38.427 Q
3 3 31 Magdalena WARAKOMSKA POL 2:38.661 Q
4 2 76 Mariya IZAFATAVA BLR 2:44.709
5 5 2 Marianne ST-GELAIS CAN 2:50.117

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 13 Sofia PROSVIRNOVA RUS 2:43.282 Q
2 2 70 Sara Luca BACSKAI HUN 2:43.615 Q
3 3 138 Martina VALCEPINA ITA 2:43.688 Q
4 1 36 Michaela SEJPALOVA CZE 2:44.220
5 6 45 Katarina BURIC CRO 2:48.466
6 5 59 Jamie MACDONALD CAN 3:02.735

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 3 SHIM Suk Hee KOR 2:44.522 Q
2 1 54 Lara van RUIJVEN NED 2:44.951 Q
3 4 134 Lana GEHRING USA 2:45.968 Q
4 5 108 Ranya EZZI SWE 2:46.292
5 2 44 Charlotte GILMARTIN GBR 3:18.628

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 128 KIM Alang KOR 2:45.808 Q
2 1 11 Petra JASZAPATI HUN 2:46.112 Q
3 3 26 Veronique PIERRON FRA 2:46.394 Q
4 6 46 Cheyenne GOH SGP 2:52.209
5 4 67 QU Chunyu CHN 2:59.484 ADV
PEN 2 37 Alica PORUBSKA SVK PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 24 Kim BOUTIN CAN 2:30.407 Q
2 5 63 Ekaterina EFREMENKOVA RUS 2:30.506 Q
3 1 136 LI Jinyu CHN 2:30.597 Q
4 6 23 Hitomi SAITO JPN 2:30.755
5 3 28 Natalia MALISZEWSKA POL 2:33.374
6 4 41 LIN Yu-Tzu TPE 2:39.892

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 6 CHOI Min Jeong KOR 2:41.995 Q
2 4 27 Sumire KIKUCHI JPN 2:43.109 Q
3 3 21 Yara van KERKHOF NED 2:43.193 Q
4 1 77 Michaela KUNCIROVA CZE 2:45.181
5 5 43 Mariia UZAKOVA UKR 2:46.992

The first, second and third placed skaters from each race qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.