Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2018 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 105 Yuri CONFORTOLA ITA 1:30.285 Q
2 3 38 Christoph SCHUBERT GER 1:30.552 Q
3 2 85 Yauheni RYZHOU BLR 1:31.126
4 4 42 Volodymyr HANDEI UKR 1:32.257
5 1 215 Radek FAJKUS CZE no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 17 Daan BREEUWSMA NED 1:30.234 Q
2 2 27 Tommaso DOTTI ITA 1:30.348 Q
3 3 37 Einar AGDESTEIN NOR 1:31.702
4 1 197 Adam TIMAR ROU 1:34.207

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 22 Vladislav BYKANOV ISR 1:29.148 Q
2 4 28 Maksim SIARHEYU BLR 1:29.734 Q
3 2 50 Dimitar GEORGIEV BUL 1:30.462
4 1 214 Tarik OMERAGIC BIH 1:36.449
5 5 219 Adrian LUEDTKE GER no time

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 32 Thibaut FAUCONNET FRA 1:33.908 Q
2 4 183 Csaba BURJAN HUN 1:33.942 Q
3 3 177 Oleh HANDEI UKR 1:34.986
4 1 51 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 1:36.986

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 12 Semen ELISTRATOV RUS 1:33.205 Q
2 1 128 Sebastien LEPAPE FRA 1:33.285 Q
3 4 33 Jacob JANSSON SWE 1:33.780
4 5 213 David CAKO SRB 1:36.795
5 2 140 Aydin DJEMAL GBR 1:40.298

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 75 Denis AYRAPETYAN RUS 1:26.878 Q
2 5 11 Viktor KNOCH HUN 1:27.064 Q
3 4 180 Stijn DESMET BEL 1:27.385
4 1 29 Rafal ANIKEJ POL no time
PEN 2 39 Edin BRANKOVIC BIH PEN

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 65 Itzhak de LAAT NED 1:34.008 Q
2 3 23 Roberts ZVEJNIEKS LAT 1:34.068 Q
3 2 150 Sean McANUFF IRL 1:35.193
4 4 205 Martin KOLENC CRO 1:35.866

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 204 Roberto PUKITIS LAT 1:27.930 Q
2 2 124 Bartosz KONOPKO POL 1:28.351 Q
3 3 220 Tobias PIETSCH GER 1:29.534
4 1 123 Ward PETRE BEL 1:31.304 ADV
PEN 4 129 Fabrice DUFBERG SUH SWE PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 7 Victor AN RUS 1:55.055 Q
2 3 55 Mukerrem DENIZ TUR 1:55.687 Q
3 2 45 Dominic ANDERMANN AUT 1:55.853
4 1 199 Bor Luka URLEP SLO 1:57.293

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 2 Sjinkie KNEGT NED 1:27.596 Q
2 2 207 Cole William Isaac KRUEGER HUN 1:28.817 Q
3 1 202 Firat YARDIMCI TUR 1:29.430
4 5 132 Jack BURROWS GBR 1:29.668
5 4 221 Odin BY FARSTAD NOR 1:32.829

The first and second placed skaters from each race qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.