Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Speed Skating Championships® 2015

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 129 Shaolin Sandor LIU HUN 41.919 Q
2 4 142 PARK Se Yeong KOR 42.101 Q
3 3 132 Tommaso DOTTI ITA 43.234
4 1 157 Firat YARDIMCI TUR 43.816

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 127 Viktor KNOCH HUN 41.806 Q
2 3 109 Samuel GIRARD CAN 41.877 Q
3 1 137 Hiroki YOKOYAMA JPN 42.460
4 4 158 Serhiy LIFYRENKO UKR 44.042

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 163 John-Henry KRUEGER USA 42.579 Q
2 1 118 Thibaut FAUCONNET FRA 42.716 Q
3 2 136 Yuma SAKURAI JPN 42.802

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 113 HAN Tianyu CHN 41.677 Q
2 3 146 Daan BREEUWSMA NED 41.783 Q
3 1 131 Yuri CONFORTOLA ITA 42.112 q
4 4 101 Pierre BODA AUS 42.548

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 151 Victor AN RUS 41.875 Q
2 3 145 Roberto PUKITIS LAT 41.958 Q
3 4 150 Freek van der WART NED 42.557
4 1 106 Dimitar GEORGIEV BUL 44.864

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 110 Charles HAMELIN CAN 41.464 Q
2 4 121 Jon ELEY GBR 41.723 Q
3 2 103 Mathias VOSTE BEL 42.605
4 3 156 Lucas NG SGP 45.224

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 115 WU Dajing CHN 41.553 Q
2 2 119 Sebastien LEPAPE FRA 42.270 Q
3 1 125 Torsten KROEGER GER 43.987

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 148 Sjinkie KNEGT NED 41.660 Q
2 4 144 SIN da Woon KOR 41.794 Q
3 2 139 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 41.924 q
4 1 105 Maksim SIARHEYU BLR 44.041

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 143 SEO Yi Ra KOR 42.074 Q
2 2 152 Semen ELISTRATOV RUS 42.863 Q
3 4 102 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS 43.116
4 1 159 Dmytro POLTAVETS UKR 43.384

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 124 Jack WHELBOURNE GBR 43.520 Q
2 1 138 Denis NIKISHA KAZ 43.755 Q
DNS 3 154 Dmitry MIGUNOV RUS DNS

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 114 SHI Jingnan CHN 43.085 Q
2 3 108 Patrick DUFFY CAN 43.242 Q
3 2 117 Martin KOLENC CRO 45.461
4 1 161 Keith CARROLL USA no time ADV

Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Heats. Remaining Skaters qualify for Ranking Races - Preliminaries.

Yellow highlighting marks Championship leader.