Season   Series   Competition
Home   >  Results
KB ISU World Short Track Championships 2023 - Seoul (KOR)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 4 Stijn DESMET BEL 2:20.032 Q
2 3 92 Rino VANHOOREN BEL 2:20.585 Q
3 2 82 Nurtilek KAZHGALI KAZ 2:20.809
4 4 32 Zdenek SEJPAL CZE 2:21.700
5 5 143 KUMURDJIEV Stefan-Alexander BUL 2:21.724
6 6 42 KOMERICKI Tibor SLO 2:23.438

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 12 Steven DUBOIS CAN 2:16.572 Q
2 4 7 Roberts KRUZBERGS LAT 2:16.743 Q
3 1 18 Reinis BERZINS LAT 2:17.895
4 3 65 Niall TREACY GBR 2:17.958
5 6 175 Lukas MACDONALD NZL 2:22.398
6 5 179 TAPROM Chonlachart THA 2:22.768

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 167 PARK Ji Won KOR 2:17.007 Q
2 3 132 Clayton de CLEMENTE USA 2:17.353 Q
3 2 11 Sebastien LEPAPE FRA 2:17.517 q
4 7 19 Bence NOGRADI HUN 2:17.619
5 5 108 Danylo FEDORENKO UKR 2:17.925
6 6 191 RYO Ong SGP 2:21.297
7 4 31 Thibault METRAUX SUI 2:21.788

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 3 LEE June Seo KOR 2:17.033 Q
2 3 26 Nico ANDERMANN AUT 2:17.421 Q
3 5 23 Yanghun Ben JUNG GER 2:17.937
4 6 27 Oleh HANDEI UKR 2:30.091
5 1 6 Sjinkie KNEGT NED 2:30.622 ADV
PEN 4 29 Michal NIEWINSKI POL PEN

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 58 Jens van 'T WOUT NED 2:13.625 Q
2 2 87 LI Wenlong CHN 2:14.298 Q
3 3 159 IWASA Dan JPN 2:14.448 q
4 4 37 Liam O BRIEN IRL 2:15.543
5 5 24 Martin KOLENC CRO 2:15.656
6 6 213 Peter MURPHY LUX 2:16.151

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 Pascal DION CAN 2:33.645 Q
2 2 57 Pietro SIGHEL ITA 2:34.180 Q
3 4 177 Neithan THOMAS POL 2:34.680
4 6 36 Tarik OMERAGIC BIH 2:34.891
5 5 16 Jordan PIERRE-GILLES CAN 2:35.089
DNS 3 33 Metehan ATAN TUR DNS

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 166 HONG Kyung Hwan KOR 2:24.288 Q
2 3 14 Luca SPECHENHAUSER ITA 2:24.421 Q
3 4 123 WOLF Tobias AUT 2:25.672
4 2 10 Furkan AKAR TUR 2:25.788
5 6 40 Jovan DJORDJEVIC SRB 2:27.953
6 7 119 KWOK Tsz Fung HKG 2:30.229
7 5 38 Ivan MARTINIC CRO 3:08.965

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 21 Brendan COREY AUS 2:22.490 Q
2 3 79 Tommaso DOTTI ITA 2:22.659 Q
3 6 64 Brandon KIM USA 2:23.493
4 4 203 Alex VARNYU HUN 2:23.736
5 5 25 Radek FAJKUS CZE 2:26.909
6 7 218 KARABIN Jakub SVK 2:32.917
7 1 171 Friso EMONS NED no time

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of three fastest third place skaters qualify for Semifinals.