Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2022 - Montreal (CAN)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 9 DESMET Stijn BEL 2:19.942 Q
2 7 67 PIERRE-GILLES Jordan CAN 2:20.222 Q
3 2 10 SPECHENHAUSER Luca ITA 2:20.302 q
4 6 144 NOGRADI Bence HUN 2:20.377
5 4 136 ANDERMANN Dominic AUT 2:22.717
6 5 28 GEORGIEV Dimitar BUL 2:47.493
7 3 133 ATAN Metehan TUR 2:50.617

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 25 BERZINS Reinis LAT 2:19.414 Q
2 1 20 CONFORTOLA Yuri ITA 2:19.793 Q
3 3 21 ANDERMANN Nico AUT 2:20.481 q
4 4 26 KOLENC Martin CRO 2:22.717
5 7 214 KOMERICKI Tibor SLO 2:30.013
6 6 211 WAREHAM Lucas AUS no time
PEN 5 42 MACARAEG Julian PHI PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 1 LIU Shaoang HUN 2:15.036 Q
2 2 194 KWAK Yoon-Gy KOR 2:15.130 Q
3 4 180 COREY Brendan AUS 2:15.208 q
4 3 27 NIEWINSKI Michal POL 2:15.669
5 6 35 DJORDJEVIC Jovan SRB 2:18.445
6 5 37 METRAUX Thibault SUI 2:18.560

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 72 DION Pascal CAN 2:18.889 Q
2 5 46 LEE June Seo KOR 2:18.897 Q
3 2 73 FERCOQ Quentin FRA 2:18.994 q
4 3 29 O BRIEN Liam IRL 2:22.931
PEN 4 44 HANDEI Oleh UKR PEN
PEN 6 131 TREACY Ethan GBR PEN
PEN 7 213 DONCHEV Ivan BUL PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 4 LEPAPE Sebastien FRA 2:21.865 Q
2 2 5 de LAAT Itzhak NED 2:21.931 Q
3 3 22 FAJKUS Radek CZE 2:22.792 q
4 6 191 JASZAPATI Peter HUN 2:22.830
5 4 40 OMERAGIC Tarik BIH 2:22.896
6 5 169 MARTINIC Ivan CRO 2:25.462

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 13 BYKANOV Vladislav ISR 2:22.775 Q
2 1 16 DUBOIS Steven CAN 2:22.835 Q
3 4 32 AKAR Furkan TUR 2:22.991 q
4 3 123 SEJPAL Zdenek CZE 2:24.376
5 6 141 McANUFF Sean IRL 2:24.441
6 5 199 XU Jing Feng SGP 2:29.218

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 51 KIM Dongwook KOR 2:20.929 Q
2 3 34 KRUZBERGS Roberts LAT 2:20.999 Q
3 1 14 KNEGT Sjinkie NED 2:21.086 q
4 7 204 NADALINI Thomas ITA 2:21.371
5 4 103 JUNG Yanghun Ben GER 2:21.761
6 5 95 PETRE Ward BEL 2:22.305
7 6 216 KWON Seung-Min USA 2:22.389

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of seven fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.