Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2021/22 - Dordrecht (NED)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 36 HAN Yu Tong CHN 1:32.005 Q
2 2 65 KIKUCHI Sumire JPN 1:33.106 Q
3 3 25 JACOBS Gina GER 1:33.197 q
4 4 29 DOLGOPOLOVA Mariya UKR 1:36.502
5 5 149 JANKOVIC Katarina SRB 1:50.278

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 47 LEE Yubin KOR 1:31.119 Q
2 2 10 JASZAPATI Petra HUN 1:31.305 Q
3 3 84 DAUDET Gwendoline FRA 1:32.047 q
4 5 119 DOMBROVSKAYA Jana BLR 1:34.487
5 4 113 BURIC Katarina CRO 1:35.735

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 2 SARAULT Courtney CAN 1:33.521 Q
2 2 52 BINEY Maame USA 1:34.192 Q
3 5 83 PFEIFEROVA Tereza CZE 1:35.348
4 3 62 VIVIANI Elena ITA 1:35.646
5 4 120 ROBERTS Isabelle GBR 1:36.156

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 16 MALISZEWSKA Natalia POL 1:35.127 Q
2 2 4 POUTSMA Selma NED 1:35.190 Q
3 3 74 THOMSON Kathryn GBR 1:36.018
4 5 150 HYMPANOVA Emma SVK 1:39.178
5 4 116 IVANDIC Maja CRO 1:39.462

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 6 VELZEBOER Xandra NED 1:32.458 Q
2 2 70 HIRAI Ami JPN 1:32.733 Q
3 3 31 TALAYEVA Volha BLR 1:33.961
4 4 101 YAKIMOVA Anna BUL 1:36.404
5 5 151 TOKAROVA Tamara SVK 1:36.610

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 40 CHOI Minjeong KOR 1:31.891 Q
2 4 67 SEIDEL Anna GER 1:33.035 Q
3 2 27 KONYA Zsofia HUN 1:33.282 q
4 3 28 ASCIC Valentina CRO 1:33.746

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 50 CHARLES Alyson CAN 1:35.655 Q
2 2 12 MASCITTO Cynthia ITA 1:35.772 Q
3 4 22 ZHANBUSINOVA Madina KAZ 1:38.063
4 3 17 VANKOVA Petra CZE no time

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 1 SCHULTING Suzanne NED 1:31.878 Q
2 3 51 STORMOWSKA Kamila POL 1:33.292 Q
3 2 72 TIKHONOVA Olga KAZ 1:33.322 q
4 4 144 SYDORKO Yelyzaveta UKR 1:36.010
5 5 143 CHATTHAISONG Thanutchaya THA 1:36.151

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 45 ZHANG Yuting CHN 1:33.371 Q
2 2 20 HUOT MARCHAND Tifany FRA 1:33.451 Q
3 3 23 HRUZOVA Michaela CZE 1:33.516
4 4 121 DUBROVA Uliana UKR no time

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 7 PROSVIRNOVA Sofia RUS 1:32.173 Q
2 2 32 STODDARD Corinne USA 1:32.267 Q
3 3 63 SZILICZEI-NEMET Rebeka HUN 1:33.013 q
4 4 124 HOYLAND Holly GBR 1:33.107
5 5 33 JANSONE Anna LAT 1:35.326

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 42 ZHANG Chutong CHN 1:33.402 Q
2 2 44 KIM A Lang KOR 1:33.542 Q
3 4 108 ECKSTEIN Lisa GER 1:34.612
4 5 134 LEVEQUE Aurelie FRA 1:36.097
PEN 3 24 FILIPOVA Lucia SVK PEN

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 8 SANTOS Kristen USA 1:32.880 Q
2 3 58 KIKUCHI Yuki JPN 1:33.677 Q
3 2 19 ZAKHAROVA Evgeniya RUS 1:34.170
4 4 26 den DULK Tineke BEL 1:35.353
5 5 135 LAM Ching Yan HKG 1:40.886

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 FONTANA Arianna ITA 1:32.587 Q
2 2 9 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 1:32.676 Q
3 4 99 TOPOLSKA Gabriela POL 1:32.825 q
4 3 86 VOLKOVITSKAYA Alyona KAZ 1:33.540

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 35 BOUTIN Kim CAN 1:36.443 Q
2 3 94 DANNEEL Alexandra BEL 1:37.550 Q
3 2 18 MANOILOVA Katrin BUL no time ADV
PEN 4 77 IZAFATAVA Hanna BLR PEN

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of seven fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks World Cup leader.