Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2021/22 - Dordrecht (NED)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 51 KIM Dongwook KOR 1:25.980 Q
2 2 57 AYRAPETYAN Denis RUS 1:26.032 Q
3 4 130 de ROSE Ethan NZL 1:26.433
4 5 203 BRANKOVIC Edin BIH 1:28.421
PEN 3 164 HAN Muhammed Emir TUR PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 14 KNEGT Sjinkie NED 1:25.285 Q
2 2 20 CONFORTOLA Yuri ITA 1:25.352 Q
3 4 176 KALCHEV Lubomir BUL 1:26.629
4 3 152 SU Jun-Peng TPE 1:27.138

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 6 HAMELIN Charles CAN 1:24.420 Q
2 2 9 DESMET Stijn BEL 1:24.556 Q
3 3 92 CASSINELLI Andrea ITA 1:24.999 q
4 4 97 KUCZYNSKI Lukasz POL 1:25.295

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 1 LIU Shaoang HUN 1:27.782 Q
2 2 196 BALBEKOV Vladimir RUS 1:28.223 Q
3 5 188 CHU Sidney K HKG 1:29.923
4 3 19 HEO Andrew USA 2:04.508
PEN 4 198 TAN Trevor Xu Xuan SGP PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 49 AN Kai CHN 1:25.439 Q
2 2 68 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 1:25.548 Q
3 3 103 JUNG Yanghun Ben GER 1:25.810
4 4 169 MARTINIC Ivan CRO 1:28.830
5 5 197 NG Lucas Jun Jie SGP 1:30.333

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 34 KRUZBERGS Roberts LAT 1:24.744 Q
2 1 122 van 'T WOUT Jens NED 1:24.802 Q
3 3 102 GOEMINNE Gert-Jan BEL 1:25.297 q
4 4 148 FEDORENKO Danylo UKR 1:27.310
5 5 205 WOLF Tobias AUT 1:29.799

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 72 DION Pascal CAN 1:26.742 Q
2 2 17 NIKISHA Denis KAZ 1:27.041 Q
3 3 24 LUDTKE Adrian GER 1:27.109
4 5 136 ANDERMANN Dominic AUT 1:28.039
5 4 40 OMERAGIC Tarik BIH 1:30.604

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 55 PARK In Wook KOR 1:25.180 Q
2 4 7 SIGHEL Pietro ITA 1:25.297 Q
3 1 84 TREACY Niall GBR 1:25.350
4 3 161 LIN Chun-Chieh TPE 1:32.248

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 67 PIERRE-GILLES Jordan CAN 1:26.950 Q
2 2 77 MIYATA Shogo JPN 1:27.056 Q
3 3 28 GEORGIEV Dimitar BUL 1:28.294
4 5 189 KWOK Tsz Fung HKG 1:28.979
5 4 156 LIAO Wei-Cheng TPE 1:31.801

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 48 WU Dajing CHN 1:27.052 Q
2 2 73 FERCOQ Quentin FRA 1:27.629 Q
3 4 42 MACARAEG Julian PHI 1:27.917
4 5 187 PIETSCH Tobias GER 1:28.041
5 3 151 NEMIRO Vladyslav UKR 1:28.147

Heat 11      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 5 de LAAT Itzhak NED 1:28.877 Q
2 3 83 KAZHGALI Nurtilek KAZ 1:28.886 Q
3 2 31 VANHOOREN Rino BEL 1:29.457
4 4 190 SUI Xin HKG 1:29.954
5 5 183 ARLOU Heorhi BLR 1:31.924

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 56 WATANABE Keita JPN 1:25.707 Q
2 4 27 NIEWINSKI Michal POL 1:25.826 Q
3 1 4 LEPAPE Sebastien FRA 1:26.007
4 3 26 KOLENC Martin CRO 1:26.983
5 5 210 McANUFF Ryan IRL 1:28.916

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 180 COREY Brendan AUS 1:26.207 Q
2 1 59 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:26.659 Q
3 4 37 METRAUX Thibault SUI 1:27.571
4 3 21 ANDERMANN Nico AUT 1:35.735
5 5 133 ATAN Metehan TUR no time

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 54 REN Ziwei CHN 1:27.442 Q
2 2 194 KWAK Yoon-Gy KOR 1:27.712 Q
3 3 119 BLUNDEN Keanu AUS 1:27.982
4 5 185 THOMAS Tawan FRA 1:29.431
5 4 147 LABORDE Nicolas COL 1:30.454

Heat 15      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 2 LIU Shaolin Sandor HUN 1:27.682 Q
2 3 32 AKAR Furkan TUR 1:28.280 Q
3 4 29 O BRIEN Liam IRL 1:29.370 ADV
4 5 35 DJORDJEVIC Jovan SRB 1:29.532
PEN 2 79 ANIKIEJ Rafal POL PEN

Heat 16      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 13 BYKANOV Vladislav ISR 1:28.677 Q
2 2 23 PIVIROTTO Ryan USA 1:28.822 Q
3 3 123 SEJPAL Zdenek CZE 1:29.201
4 4 38 ARADHYA Akash IND 1:30.784
5 5 208 YEO Sean Qi Jun MAS 1:37.473

Heat 17      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 ELISTRATOV Semen RUS 1:26.525 Q
2 2 114 TREACY Farrell GBR 1:27.016 Q
3 3 25 BERZINS Reinis LAT 1:29.134 ADV
PEN 4 44 HANDEI Oleh UKR PEN
PEN 5 199 XU Jing Feng SGP PEN

Heat 18      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 66 KRUEGER John-Henry HUN 1:27.191 Q
2 1 98 KIM Brandon USA 1:27.310 Q
3 4 142 ZHERMANAU Alaksandr BLR 1:30.751
4 3 121 MOODY Jonathan GBR no time

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of four fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks World Cup leader.