Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2021/22 - Beijing (CHN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 1 LIU Shaoang HUN 1:25.132 Q
2 5 57 AYRAPETYAN Denis RUS 1:25.192 Q
3 4 21 ANDERMANN Nico AUT 1:25.431
4 3 4 LEPAPE Sebastien FRA 1:26.309
PEN 2 7 SIGHEL Pietro ITA PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 34 KRUZBERGS Roberts LAT 1:25.975 Q
2 5 9 DESMET Stijn BEL 1:26.543 Q
3 4 56 WATANABE Keita JPN 1:26.735
4 1 180 COREY Brendan AUS 1:26.782 ADV
YC 2 YC 98 KIM Brandon USA YC

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 54 REN Ziwei CHN 1:25.181 Q
2 2 10 SPECHENHAUSER Luca ITA 1:25.211 Q
3 1 13 BYKANOV Vladislav ISR 1:25.318 q
4 5 77 MIYATA Shogo JPN 1:25.359
5 4 176 KALCHEV Lubomir BUL 1:25.971

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 2 LIU Shaolin Sandor HUN 1:26.861 Q
2 5 18 Christoph SCHUBERT GER 1:27.240 Q
3 4 30 Tristan NAVARRO FRA 1:27.389
4 2 72 DION Pascal CAN 1:59.856 ADV
PEN 1 14 KNEGT Sjinkie NED PEN

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 ELISTRATOV Semen RUS 1:25.941 Q
2 4 59 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:25.967 Q
3 5 32 AKAR Furkan TUR 1:26.854
4 3 22 Radek FAJKUS CZE 1:47.184
5 2 20 CONFORTOLA Yuri ITA 2:06.469

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 66 KRUEGER John-Henry HUN 1:25.842 Q
2 1 73 FERCOQ Quentin FRA 1:26.221 Q
3 4 5 de LAAT Itzhak NED 1:26.398
4 2 33 SIMSEK Tunay TUR 1:27.100
5 3 123 SEJPAL Zdenek CZE 1:28.253

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 194 KWAK Yoon-Gy KOR 1:25.272 Q
2 1 49 AN Kai CHN 1:25.514 Q
3 5 64 Sven ROES NED 1:25.544
4 3 6 HAMELIN Charles CAN 1:25.893
5 4 102 GOEMINNE Gert-Jan BEL 1:25.970

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 52 HWANG Daeheon KOR 1:25.188 Q
2 2 23 PIVIROTTO Ryan USA 1:25.459 Q
3 3 15 GALIAKHMETOV Adil KAZ 1:25.988 ADV
4 4 164 HAN Muhammed Emir TUR 1:26.026
PEN 1 48 WU Dajing CHN PEN

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of four fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.