Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2021 - Dordrecht (NED)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 25 HAMELIN Charles CAN 1:27.088 Q
2 1 54 PIVIROTTO Ryan USA 1:27.089 Q
3 5 68 SCHUBERT Christoph GER 1:27.327
4 2 190 BUKSAR Marian SVK 1:34.657
5 3 142 KOLENC Martin CRO no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 61 SIGHEL Pietro ITA 1:28.245 Q
2 4 62 LUEDTKE Adrian GER 1:28.969 Q
3 2 69 ANDERMANN Nico AUT 1:30.147
4 1 11 DUBOIS Steven CAN 1:46.204 ADV
PEN 3 94 HANDEI Oleh UKR PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 44 LEPAPE Sebastien FRA 1:26.751 Q
2 4 49 LAOUN Maxime CAN 1:26.918 Q
3 1 113 GEORGIEV Dimitar BUL 1:28.060
4 3 120 MURPHY Peter LUX 1:31.951

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 24 DESMET Stijn BEL 1:30.608 Q
2 1 41 CONFORTOLA Yuri ITA 1:30.838 Q
3 3 71 BERZINS Reinis LAT 1:31.505
4 2 187 PINTAR SENICA Valentino SLO 1:37.177
5 5 137 MACARAEG Julian PHI 1:49.054

Heat 5      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 65 GALIAKHMETOV Adil KAZ 1:27.075 Q
2 2 27 BYKANOV Vladislav ISR 1:27.079 Q
3 1 40 HOOGERWERF Dylan NED 1:27.161 q
4 4 158 FAJKUS Radek CZE 1:27.962
5 5 184 O BRIEN Liam IRL 1:28.144

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 6 ELISTRATOV Semen RSU 1:33.945 Q
2 2 72 SPECHENHAUSER Luca ITA 1:34.242 Q
3 4 83 VANHOOREN Rino BEL 1:34.789
4 5 186 NIEWINSKI Michal POL 1:34.801
5 1 112 AKAR Furkan TUR 1:35.383

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 13 LIU Shaoang HUN 1:27.553 Q
2 4 55 KNEGT Sjinkie NED 1:27.567 Q
3 5 111 NAVARRO Tristan FRA 1:28.010
4 3 51 NIKISHA Denis KAZ 1:28.446
5 1 178 MIHDALIOU Mikita BLR 1:29.572

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 LIU Shaolin Sandor HUN 1:28.539 Q
2 5 35 IVLIEV Konstantin RSU 1:28.627 Q
3 4 39 HEO Andrew USA 1:28.896
4 3 188 METRAUX Thibault SUI 1:32.421
5 2 147 ARADHYA Akash IND 1:33.553

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 19 de LAAT Itzhak NED 1:30.694 Q
2 3 60 KRUZBERGS Roberts LAT 1:30.784 Q
3 4 74 SIMSEK Tunay TUR 1:33.117
4 5 163 DJORDJEVIC Jovan SRB 1:33.230
5 1 176 OMERAGIC Tarik BIH 1:33.995

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.