Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2021 - Gdansk (POL)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 19 de LAAT Itzhak NED 41.186 Q
2 4 30 KRUEGER John-Henry HUN 41.745 Q
3 1 108 Pawel ADAMSKI POL 41.863
4 3 83 VANHOOREN Rino BEL 41.965
5 5 41 CONFORTOLA Yuri ITA 41.968

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 24 DESMET Stijn BEL 41.530 Q
2 3 142 KOLENC Martin CRO 41.901 Q
3 5 112 AKAR Furkan TUR 42.372
4 2 178 MIHDALIOU Mikita BLR 1:00.387
PEN 4 111 NAVARRO Tristan FRA PEN

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 6 ELISTRATOV Semen RSU 41.819 Q
2 2 62 LUEDTKE Adrian GER 42.519 Q
3 5 184 O BRIEN Liam IRL 43.156
4 4 161 Ivan MARTINIC CRO 43.165
PEN 3 71 BERZINS Reinis LAT PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 44 LEPAPE Sebastien FRA 41.551 Q
2 4 13 LIU Shaoang HUN 41.723 Q
3 5 185 Mateusz MIKOLAJUK POL 42.350
4 1 138 Artsemi SLABODNIK BLR 1:00.626 ADV
PEN 2 60 KRUZBERGS Roberts LAT PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 17 AYRAPETYAN Denis RSU 42.091 Q
2 5 61 SIGHEL Pietro ITA 42.142 Q
3 3 68 SCHUBERT Christoph GER 42.444
4 2 140 Vladyslav NEMIRO UKR 58.970
5 1 187 PINTAR SENICA Valentino SLO 1:09.463

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 73 Andrea CASSINELLI ITA 41.927 Q
2 5 69 ANDERMANN Nico AUT 42.478 Q
3 3 163 DJORDJEVIC Jovan SRB 44.612
4 2 175 Edin BRANKOVIC BIH 44.724
5 1 155 Muhammed Emir HAN TUR 55.328

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 35 IVLIEV Konstantin RSU 41.153 Q
2 4 55 KNEGT Sjinkie NED 41.627 Q
3 1 85 Gert-Jan GOEMINNE BEL 41.640 q
4 2 113 GEORGIEV Dimitar BUL 43.772
5 3 176 OMERAGIC Tarik BIH 43.871

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 27 BYKANOV Vladislav ISR 41.959 Q
2 2 40 HOOGERWERF Dylan NED 42.082 Q
3 1 158 FAJKUS Radek CZE 42.331
4 5 188 METRAUX Thibault SUI 45.558
PEN 3 94 HANDEI Oleh UKR PEN

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 2 LIU Shaolin Sandor HUN 41.760 Q
2 4 107 Zdenek SEJPAL CZE 43.581 Q
3 3 134 Sebastian HYDZIK POL 43.631
4 5 124 Dominic ANDERMANN AUT 44.087
5 2 120 MURPHY Peter LUX 44.612

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.