Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2019/20 - Dordrecht (NED)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 10 DESMET Hanne BEL 2:37.492 Q
2 5 90 TALAYEVA Volha BLR 2:39.561 Q
3 3 36 YAKIMOVA Anna BUL 2:39.967
4 1 168 ARUN Shreya USA 2:40.750
5 6 27 BACSKAI Sara Luca HUN 3:06.355 ADV
6 2 55 SIGHEL Arianna ITA 3:10.315

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 5 KIM Ji Yoo KOR 2:22.746 Q
2 6 131 SEO Whi Min KOR 2:22.943 Q
3 5 134 TOPOLSKA Gabriela POL 2:26.038
4 3 87 JACOBS Gina GER 2:30.441
5 2 12 de VRIES Rianne NED 2:58.465
PEN 1 167 MATVEEVA Anna RUS PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 15 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 2:32.318 Q
2 6 77 BLAIS Danae CAN 2:32.510 Q
3 3 21 HIRAI Ami JPN 2:32.617
4 5 32 SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela CZE 2:34.118
5 2 162 ZHANBUSINOVA Madina KAZ 2:35.706
6 4 116 BURIC Katarina CRO 2:39.717

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 43 NOH Ah Rum KOR 2:31.684 Q
2 5 107 STODDARD Corinne USA 2:32.433 Q
3 3 84 VALCEPINA Arianna ITA 2:32.761
4 6 165 ZYCH Magdalena POL 2:36.101
5 2 94 TIKHONOVA Olga KAZ 3:09.220 ADV
PEN 1 19 HUOT MARCHAND Tifany FRA PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 23 SARAULT Courtney Lee CAN 2:23.192 Q
2 5 28 KIKUCHI Sumire JPN 2:23.333 Q
3 2 46 KIKUCHI Yuki JPN 2:23.408 q
4 3 13 PIERRON Veronique FRA 2:23.640
5 1 102 ECKSTEIN Lisa GER 2:26.767
6 4 159 ROBERTS Isabelle GBR 2:30.360

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 1 SCHULTING Suzanne NED 2:24.303 Q
2 6 53 GAGNON Claudia CAN 2:25.262 Q
3 5 49 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 2:25.295 q
4 1 132 VELZEBOER Xandra NED 2:27.670
5 3 85 BOTTER GOMEZ Nicole ITA 2:30.463
6 7 24 BINEY Maame USA 2:30.509
7 2 169 HAYWARD Charlotte GBR 2:43.531

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 48 HAN Yu Tong CHN 2:22.239 Q
2 5 8 ZANG Yize CHN 2:22.401 Q
3 4 121 SZILICZEI-NEMET Rebeka HUN 2:23.369 q
4 6 30 RUSNAKOVA Petra SVK 2:24.674
5 3 105 MYKHALCHUK Diana UKR 2:30.494
6 2 145 DUBROVA Uliana UKR 2:31.660

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of five fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.