Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2019/20 - Dordrecht (NED)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 17 Kristen SANTOS-GRISWOLD USA 1:33.568 Q
2 5 76 Katrin MANOILOVA BUL 1:34.437 q
3 2 161 Aliya AMIRGALIYEVA KAZ 1:34.579
4 4 89 Mariya DOLGOPOLOVA UKR 1:35.116
5 1 153 Talya KAYE GBR 1:38.313

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 29 Natalia MALISZEWSKA POL 1:36.093 Q
2 3 16 Cynthia MASCITTO ITA 1:36.240 q
3 2 110 Julie LETAI USA 1:37.900
4 4 33 Lucia FILIPOVA SVK 1:38.162
5 5 25 Kathryn THOMSON GBR no time

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 163 LEE Yubin KOR 1:31.360 Q
2 4 4 Lara van RUIJVEN NED 1:31.420 q
3 1 66 WATANABE Aoi JPN 1:32.182
4 3 141 Alyona VOLKOVITSKAYA KAZ 1:35.580

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 118 ZHANG Yuting CHN 1:33.228 Q
2 3 122 Zsofia KONYA HUN 1:33.715 q
3 5 65 Bianca WALTER GER 1:33.950
4 1 96 Hanna IZAFATAVA BLR 1:35.630
5 2 120 Gwendoline DAUDET FRA no time

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 79 Kamila STORMOWSKA POL 1:39.659 Q
2 5 35 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA UKR 1:40.345 q
3 4 104 Barbara SOMOGYI HUN 1:42.219
DNS 3 2 CHOI Minjeong KOR DNS
DNS 2 72 Elena VIVIANI ITA DNS

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 68 KIKUCHI Moemi JPN 1:33.224 Q
2 1 26 Alyson CHARLES CAN 1:33.328 q
3 2 47 Yara van KERKHOF NED 1:33.339
4 3 113 Alexandra DANNEEL BEL 1:34.735
5 5 50 Aurelie MONVOISIN FRA no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 71 KAMINAGA Shione JPN 1:32.485 Q
2 2 45 ZHANG Chutong CHN 1:32.620 q
3 5 57 Evgeniya ZAKHAROVA RUS 1:32.992
4 1 58 Georgie DALRYMPLE NED 1:34.648
5 4 112 Maja IVANDIC CRO 1:39.820

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 6 Sofia PROSVIRNOVA RUS 1:33.950 Q
2 4 20 QU Chunyu CHN 1:34.132 q
3 3 42 Valentina ASCIC CRO 1:47.322
4 1 31 Nikola MAZUR POL no time
PEN 5 14 Elise CHRISTIE GBR PEN

Heat 9      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 117 Rikki DOAK CAN 1:35.223 Q
2 4 9 Martina VALCEPINA ITA 1:35.238 q
3 1 52 Emina MALAGICH RSU 1:35.371
4 2 34 Zornica PENCHEVA BUL 1:37.834

The first placed skater from each race and up to a maximum of nine fastest second place skaters qualify for Quarterfinals.