Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2019/20 - Dordrecht (NED)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 8 REN Ziwei CHN 2:33.375 Q
2 2 85 FERCOQ Quentin FRA 2:33.713 Q
3 3 189 OLAH Bence HUN 2:33.949
4 1 29 GALIAKHMETOV Adil KAZ 2:35.637 ADV
5 5 222 SU Jun-Peng TPE 2:35.951
6 4 197 SLABODNIK Artsemi BLR 2:36.266
PEN 6 19 SHULGINOV Alexander RUS PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 25 BLUNDEN Keanu AUS 2:14.538 Q
2 3 23 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:15.453 Q
3 1 18 HAMELIN Charles CAN 2:15.707
4 6 98 SCHUBERT Christoph GER 2:18.844
5 5 207 DEWAGTERE Adriaan BEL 2:20.918
6 4 39 ANDERMANN Dominic AUT 2:24.234

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 57 PARK Ji Won KOR 2:18.517 Q
2 1 141 HEO Andrew USA 2:19.799 Q
3 6 145 SEJPAL Zdenek CZE 2:20.090
4 5 213 ROSS-WADDELL Kyle GBR 2:24.272
5 2 216 OH Han Yuan MAS 2:24.503
6 3 80 EMONS Friso NED 2:42.185 ADV
7 4 181 SONG Jia Hua CHN no time

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 7 LEE June Seo KOR 2:16.679 Q
2 7 100 SIGHEL Pietro ITA 2:17.380 Q
3 2 37 HANDEI Volodymyr UKR 2:23.667
4 3 103 WILCZYK Szymon POL 2:32.727
5 4 200 KRUEGER John-Henry HUN 2:40.429
6 1 156 DANDJINOU William CAN 2:50.349
7 5 13 CONFORTOLA Yuri ITA no time ADV

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 24 BYKANOV Vladislav ISR 2:29.375 Q
2 2 97 AN Kai CHN 2:29.562 Q
3 3 120 NIESCIER Karol POL 2:34.095
4 1 109 ANDERMANN Nico AUT 2:52.172 ADV
5 7 22 TRAN Aaron USA no time
PEN 5 36 HANDEI Oleh UKR PEN
PEN 4 45 de ROSE Ethan NZL PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 6 WATANABE Keita JPN 2:31.877 Q
2 3 164 HAYASHI Ibuki JPN 2:32.067 Q
3 4 83 NAVARRO Tristan FRA 2:32.311
4 2 218 BONTOVICS Balazs HUN 2:32.636
5 6 217 MILOVANOV Sergei RUS 2:32.892
6 7 208 GOEMINNE Gert-Jan BEL 2:33.085
7 1 150 TENZER Robin GER 2:36.480

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 203 ROES Sven NED 2:17.885 Q
2 3 27 KRUZBERGS Roberts LAT 2:18.456 Q
3 5 44 PETRE Ward BEL 2:18.544
4 2 43 GEORGIEV Dimitar BUL 2:20.104
5 7 171 KIM Dong Wook KOR 2:34.429 ADV
6 4 78 NIKISHA Denis KAZ 2:35.835 ADV
YC 6 104 KAZHGALI Nurtilek KAZ YC

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 9 DUBOIS Steven CAN 2:38.199 Q
2 5 61 AYRAPETYAN Denis RUS 2:38.203 Q
3 7 182 CASSINELLI Andrea ITA 2:38.328
4 3 15 LUEDTKE Adrian GER 2:38.375
5 1 126 TREACY Ethan GBR 2:39.945
6 2 214 YATES Westley GBR 2:40.650
7 4 124 MARTINIC Ivan CRO 2:41.177

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.