Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2019/20 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 7 FAN Kexin CHN 1:32.362 Q
2 1 15 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 1:32.438 q
3 2 46 KIKUCHI Yuki JPN 1:32.560
4 4 105 MYKHALCHUK Diana UKR 1:36.849

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 118 ZHANG Yuting CHN 1:32.020 Q
2 4 4 van RUIJVEN Lara NED 1:32.077 q
3 2 86 Petra VANKOVA CZE 1:35.134
4 3 112 IVANDIC Maja CRO 1:38.436

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 29 MALISZEWSKA Natalia POL 1:32.844 Q
2 4 5 KIM Ji Yoo KOR 1:32.850
3 5 120 DAUDET Gwendoline FRA 1:35.239
4 2 113 DANNEEL Alexandra BEL 1:35.759
5 3 161 AMIRGALIYEVA Aliya KAZ 1:37.335

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 20 QU Chunyu CHN 1:31.226 Q
2 1 131 SEO Whi Min KOR 1:31.264 q
3 5 24 BINEY Maame USA 1:31.314
4 3 158 Holly HOYLAND GBR 1:32.245
5 4 157 Marketa FAJKUSOVA CZE 1:35.591

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 17 SANTOS Kristen USA 1:30.827 Q
2 4 117 DOAK Rikki CAN 1:31.556 q
3 2 31 MAZUR Nicole POL 1:32.389
4 3 162 ZHANBUSINOVA Madina KAZ 1:36.007
5 1 159 ROBERTS Isabelle GBR 1:36.037

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 6 PROSVIRNOVA Sofia RUS 1:30.493 Q
2 4 28 KIKUCHI Sumire JPN 1:30.526 q
3 3 122 KONYA Zsofia HUN 1:32.281
4 2 165 ZYCH Magdalena POL 1:32.753
5 1 41 Lilia DZHUSTROVA BUL 1:39.379

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 1 SCHULTING Suzanne NED 1:30.672 Q
2 4 163 LEE Yu Bin KOR 1:30.688 q
3 2 76 MANOILOVA Katrin BUL 1:32.160
4 3 149 Katsiaryna CHYSTAYA BLR 1:36.270
DNS 1 65 WALTER Bianca GER DNS

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 23 SARAULT Courtney Lee CAN 1:35.844 Q
2 3 27 BACSKAI Sara Luca HUN 1:36.036
3 1 111 GAERTNER Anna Katharina GER 1:37.975
4 4 145 DUBROVA Uliana UKR 1:38.045

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 71 KAMINAGA Shione JPN 1:31.791 Q
2 4 26 CHARLES Alyson CAN 1:31.916 q
3 3 72 VIVIANI Elena ITA 1:32.633
4 5 139 Selma POUTSMA NED 1:32.755
5 1 168 ARUN Shreya USA 1:36.673

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 16 MASCITTO Cynthia ITA 1:31.573 Q
2 4 167 MATVEEVA Anna RUS 1:32.185 q
3 3 90 TALAYEVA Volha BLR 1:32.972
4 2 50 MONVOISIN Aurelie FRA 1:35.579
5 5 153 KAYE Talya GBR 1:37.736

The first placed skater from each race and up to a maximum of eight fastest second place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.