Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2019 - Sofia (BUL)

Quarterfinals

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 24 SCHULTING Suzanne NED 2:46.411 Q
2 4 41 CHRISTIE Elise GBR 2:46.537 Q
3 3 50 FAN Kexin CHN 2:46.606 q
4 2 97 CHARLES Alyson CAN 2:46.720
5 6 147 FILIPOVA Lucia SVK 2:49.286
6 5 76 YAKIMOVA Anna BUL 2:51.002

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 18 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 2:38.442 Q
2 5 21 JASZAPATI Petra HUN 2:38.576 Q
3 2 11 HUOT MARCHAND Tifany FRA 2:38.665 q
4 6 6 MALISZEWSKA Natalia POL 2:39.928
5 3 89 RUSNAKOVA Petra SVK 2:39.995
6 4 79 ASCIC Valentina CRO 2:47.116

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 120 KIM Ji Yoo KOR 2:48.306 Q
2 6 10 VALCEPINA Martina ITA 2:48.450 Q
3 1 63 ZANG Yize CHN 2:48.558 q
4 5 26 BACSKAI Sara Luca HUN 2:49.223
5 3 14 THOMSON Kathryn GBR 2:49.343
6 2 33 GOH Cheyenne SGP 2:55.184

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 7 BOUTIN Kim CAN 2:36.184 Q
2 3 2 SHIM Suk Hee KOR 2:36.285 Q
3 4 53 KIM Iong A KAZ 2:36.470 q
4 1 36 UZAKOVA Mariia UKR 2:37.875
5 6 81 PENCHEVA Zornica BUL 2:42.150
6 5 153 DZHUSTROVA Lilia BUL 2:51.963

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 17 DESMET Hanne BEL 2:51.799 Q
2 6 23 MASCITTO Cynthia ITA 2:51.934 Q
3 2 124 de VRIES Rianne NED 2:52.012
4 1 13 KIKUCHI Sumire JPN 2:52.116
5 5 127 MAZUR Nicole POL 2:57.404
PEN 3 15 BINEY Maame USA PEN

Heat 6      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 1 CHOI Min Jeong KOR 2:44.366 Q
2 6 4 PROSVIRNOVA Sofia RUS 2:45.361 Q
3 1 31 PIERRON Veronique FRA 2:45.416 q
4 2 29 SEJPALOVA Michaela CZE 2:45.425
5 3 35 IZAFATAVA Mariya BLR 2:47.587
6 4 80 CHONG Anja MAS no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 96 SARAULT Courtney Lee CAN 2:32.798 Q
2 2 112 HIRAI Ami JPN 2:32.827 Q
3 4 65 SANTOS Kristen USA 2:32.900 q
4 6 51 SEIDEL Anna GER 3:00.068 ADV
PEN 5 8 QU Chunyu CHN PEN
PEN 3 16 van RUIJVEN Lara NED PEN

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of seven fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.