Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Short Track Championships 2019 - Sofia (BUL)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 27 de LAAT Itzhak NED 42.279 Q
2 1 204 Kota KIKUCHI JPN 42.514 Q
3 2 185 Volodymyr HANDEI UKR 42.849 q
4 3 218 Kaloyan ANGELOV BUL 46.698
5 4 36 Nicolas LABORDE COL no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 80 LEPAPE Sebastien FRA 41.900 Q
2 3 166 SITNIKOV Pavel RSU 41.987 Q
3 4 52 KOLENC Martin CRO 43.182 q
4 1 148 BERZINS Reinis LAT 45.959

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 7 REN Ziwei CHN 42.024 Q
2 4 60 Alexander SHULGINOV RUS 42.365 Q
3 3 162 Mateusz KRZEMINSKI POL 42.705 q
4 2 182 KRUZBERGS Roberts LAT 42.846
5 1 38 GEORGIEV Dimitar BUL 43.712

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 10 Samuel GIRARD CAN 41.823 Q
2 4 41 BYKANOV Vladislav ISR 41.958 Q
3 5 67 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV KAZ 41.969 q
4 3 28 Yauheni RYZHOU BLR 42.766
5 2 193 FAJKUS Radek CZE 43.047

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 125 DUBOIS Steven CAN 41.528 Q
2 2 31 DESMET Stijn BEL 41.911 Q
3 1 100 Sean McANUFF IRL 43.333 q
4 3 209 Ethan de ROSE NZL 43.744

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 54 WU Dajing CHN 42.113 Q
2 1 150 GALIAKHMETOV Adil KAZ 42.508 Q
3 4 19 CONFORTOLA Yuri ITA 42.630 q
4 2 26 HANDEI Oleh UKR 43.675
5 3 212 LIN Chun-Chieh TPE 44.303

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 154 LEE June Seo KOR 42.114 Q
2 1 20 BURJAN Csaba HUN 42.194 Q
3 2 33 Dominic ANDERMANN AUT 44.765 q
4 3 43 DJORDJEVIC Jovan SRB 44.826
5 5 46 ARADHYA Akash IND 45.611

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 1 HAMELIN Charles CAN 42.303 Q
2 4 11 Kazuki YOSHINAGA JPN 54.387 Q
3 1 183 Trevor Xu Xuan TAN SGP 59.725
DNF 3 42 Farrell TREACY GBR DNF

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 57 Keita WATANABE JPN 42.338 Q
2 4 167 Thomas Insuk HONG USA 42.463 Q
3 1 189 Keanu BLUNDEN AUS 42.624 q
4 3 136 VARNYU Alex HUN 43.117
5 5 51 OMERAGIC Tarik BIH 45.054

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 3 HWANG Dae Heon KOR 41.257 Q
2 3 6 XU Hongzhi CHN 41.606 Q
3 5 5 ELISTRATOV Semen RSU 41.733 q
4 2 23 DOTTI Tommaso ITA 42.726
5 4 110 Augustin GERE LUX no time

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 4 LIM Hyo Jun KOR 41.834 Q
2 4 18 Thibaut FAUCONNET FRA 43.336 Q
3 1 135 LUEDTKE Adrian GER 43.521 q
4 5 82 Firat YARDIMCI TUR 43.578
5 2 29 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS no time

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 2 LIU Shaolin Sandor HUN 41.836 Q
2 4 68 HOOGERWERF Dylan NED 42.084 Q
3 1 70 Aaron TRAN USA 42.886 q
4 3 24 Ward PETRE BEL 44.002
5 2 50 Hazim SHAHRUM MAS 47.617

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of eleven fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks Championship leader.