Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Championships 2019 - Dordrecht (NED)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 31 DESMET Stijn BEL 1:25.802 Q
2 5 139 ANTONIOLI Mattia ITA 1:26.427 Q
3 1 182 KRUZBERGS Roberts LAT 1:29.125
4 2 43 DJORDJEVIC Jovan SRB 1:30.387
PEN 3 68 HOOGERWERF Dylan NED PEN

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 18 FAUCONNET Thibaut FRA 1:27.908 Q
2 4 24 PETRE Ward BEL 1:27.936 Q
3 1 30 Christoph SCHUBERT GER 1:28.081 q
4 5 52 KOLENC Martin CRO 1:28.991
5 3 92 Edin BRANKOVIC BIH 1:31.303

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 32 AYRAPETYAN Denis RUS 1:27.706 Q
2 1 80 LEPAPE Sebastien FRA 1:27.711 Q
3 2 148 BERZINS Reinis LAT 1:28.914
4 3 26 HANDEI Oleh UKR 1:30.501
5 5 38 GEORGIEV Dimitar BUL 1:32.675

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 2 LIU Shaolin Sandor HUN 1:28.588 Q
2 5 110 GERE Augustin LUX 1:28.872 Q
3 3 25 Maksim SIARHEYEU BLR 1:28.934
4 4 33 ANDERMANN Dominic AUT 1:29.737
5 1 115 Ivan MARTINIC CRO 1:31.294

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 41 BYKANOV Vladislav ISR 1:25.761 Q
2 3 65 BREEUWSMA Daan NED 1:25.822 Q
3 4 162 KRZEMINSKI Mateusz POL 1:26.682 q
4 5 135 LUEDTKE Adrian GER 1:27.049
5 2 111 Bor Luka URLEP SLO 1:33.088

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 14 Shaoang LIU HUN 1:30.656 Q
2 1 44 Dmitry MIGUNOV FRA 1:30.998 Q
3 4 105 Tunay SIMSEK TUR 1:31.857
4 5 35 Ryan McANUFF IRL 1:32.493
5 3 45 Rafal ANIKEJ POL 1:33.934

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 27 de LAAT Itzhak NED 1:30.369 Q
2 5 23 DOTTI Tommaso ITA 1:31.063 Q
3 1 118 Jonathan MOODY GBR 1:31.268
4 3 28 RYZHOU Yauheni BLR 1:31.364
5 4 138 Heinrich LIU AUT 1:36.400

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 19 CONFORTOLA Yuri ITA 1:29.288 Q
2 2 166 SITNIKOV Pavel RUS 1:29.375 Q
3 1 75 Karlis KRUZBERGS LAT 1:29.502
4 3 185 HANDEI Volodymyr UKR 1:30.096

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 5 ELISTRATOV Semen RUS 1:28.646 Q
2 5 82 YARDIMCI Firat TUR 1:28.803 Q
3 3 100 McANUFF Sean IRL 1:31.336
4 2 147 Zdenek SEJPAL CZE 1:31.364
5 4 42 TREACY Farrell GBR 1:31.436

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of two fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.