Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 54 Kamila STORMOWSKA POL 45.912 Q
2 1 71 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA UKR 45.981 Q
3 2 45 Anna RUYSSCHAERT LUX 46.995
4 4 18 Holly HOYLAND GBR no time

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 75 Corinne STODDARD USA 45.425 Q
2 4 22 Anna Katharina GAERTNER GER 46.756 Q
3 1 44 Caroline MURPHY LUX 1:03.244 ADV
PEN 2 38 Alyona VOLKOVITSKAYA KAZ PEN

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 9 HUANG Lan CHN 45.528 Q
2 3 15 Tereza PFEIFEROVA CZE 45.624 Q
3 1 37 Yana KHAN KAZ 45.736 q
4 4 25 Eszter TOTH HUN 46.975

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 56 Sofya BOYTSOVA RUS 45.533 Q
2 2 14 Milada DOSLA CZE 45.612 Q
3 1 27 Chiara BETTI ITA 45.755 q
4 4 69 Uliana DUBROVA UKR 49.473
5 3 13 Maja IVANDIC CRO no time

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 72 Maame BINEY USA 44.774 Q
2 5 30 Gloria IORIATTI ITA 45.892 Q
3 3 51 Marijn WIERSMA NED 47.280
4 4 4 Siyu WANG AUS 48.557
5 1 62 Petra JASIC SRB 49.247

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 74 Julie LETAI USA 45.859 Q
2 1 64 Lucia FILIPOVA SVK 45.957 Q
3 4 24 Barbara SOMOGYI HUN 46.203 q
4 3 21 Lisa ECKSTEIN GER 47.360

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 8 Hee Won SON CAN 46.580 Q
2 2 31 Shione KAMINAGA JPN 46.654 Q
3 1 55 Magdalena ZYCH POL 46.700
4 4 3 Chloe TAN AUS 47.026
5 5 47 Dione Shu Yen TAN MAS 47.210

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 42 SEO Whi Min KOR 44.231 Q
2 1 65 Petra RUSNAKOVA SVK 45.521 Q
3 2 57 Liudmila KOZULINA RUS 46.295 q
4 4 16 Aurelie LEVEQUE FRA 47.111
5 3 60 Kar Weng SOO SGP no time ADV

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 10 LI Jinyu CHN 44.876 Q
2 3 41 PARK Yoon Jung KOR 45.410 Q
3 2 28 Elisa CONFORTOLA ITA 46.299 q
4 1 67 CHANG Hui TPE 48.944
5 5 63 Anja OBRADOVIC SRB 49.093

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 40 KIM Chae Hyun KOR 45.207 Q
2 4 12 XING Ailin CHN 45.306 Q
3 5 33 Aoi WATANABE JPN 46.250 q
4 1 43 Anna JANSONE LAT 47.846
5 3 61 Ina LES SLO 52.537

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 48 Georgie DALRYMPLE NED 44.419 Q
2 1 66 Erika LINDGREN SWE 44.535 Q
3 4 34 Nagiho YOSHIDA JPN 45.790 q
4 5 17 Charlotte HAYWARD GBR 46.615
5 2 2 Stephanie FABIAN AUS 49.515

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 7 Courtney Lee SARAULT CAN 45.615 Q
2 2 26 Anna TURI HUN 45.948 Q
3 3 59 Vera RASSKAZOVA RUS 46.005 q
4 1 36 Malika ERMEK KAZ 47.120
5 5 46 Kynie CHAN MAS 50.765

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 50 Xandra VELZEBOER NED 45.181 Q
2 2 6 Claudia HEENEY CAN 45.779 Q
3 4 52 Patrycja MARKIEWICZ POL 47.181
4 5 20 Olivia WEEDON GBR 48.478
5 1 70 Sofiia KHOCHYNA UKR 50.657

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of nine fastest third place skaters qualify for Heats.