Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 142 MIYATA Shogo JPN 1:27.067 Q
2 1 117 LI Wenlong CHN 1:27.194 Q
3 4 171 IVLIEV Konstantin RUS 1:27.855 q
4 3 122 SELLIER Diane FRA 1:27.943
5 5 138 SIGHEL Pietro ITA 1:28.066

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 120 WANG Pengyu CHN 1:27.896 Q
2 2 161 Bram STEENAART NED 1:28.024 Q
3 3 137 Pietro MARINELLI ITA 1:28.475
4 4 155 MURPHY Peter LUX 1:29.338
5 5 167 Krystian GISZKA POL 1:31.536

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 150 JUNG Hok Young KOR 1:28.553 Q
2 2 118 SONG Jian CHN 1:29.169 Q
3 3 144 Nurlibek BEISEEV KAZ 1:29.221
4 4 194 Brandon KIM USA 1:29.619
5 5 181 DJORDJEVIC Jovan SRB 1:30.900

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 151 KIM Tae Sung KOR 1:28.216 Q
2 4 115 Nicolas PERREAULT CAN 1:28.451 Q
3 3 152 Reinis BERZINS LAT 1:28.564
4 2 126 TREACY Niall GBR 1:28.778
PEN 5 174 Aleksey SIMAKIN RUS PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 160 ROES Sven NED 1:29.220 Q
2 5 104 Joshua KAH AUS 1:29.954 Q
3 4 135 TIBORCZ Daniel HUN 1:31.768
4 3 129 TENZER Robin GER 1:32.620 ADV
PEN 1 146 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 149 CHANG Hyun Woo KOR 1:26.255 Q
2 2 134 TALABOS Attila HUN 1:26.417 Q
3 4 124 Peter RICHES GBR 1:27.436 q
4 3 170 Mateusz MIKOLAJUK POL 1:28.716
5 5 102 Denali BLUNDEN AUS 1:34.175

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 153 KRUZBERGS Roberts LAT 1:30.441 Q
2 4 143 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:30.559 Q
3 5 106 ANDERMANN Nico AUT 1:30.616
4 3 192 NEMIRO Nikita UKR 1:46.923
5 2 145 Gleb IVCHENKO KAZ no time

Heat 8      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 139 Luca SPECHENHAUSER ITA 1:26.950 Q
2 5 114 Matej PEDERSON CAN 1:26.965 Q
3 1 173 MILOVANOV Sergei RUS 1:26.973 q
4 4 133 Andras SZIKLASI HUN 1:27.215
5 2 154 Augustin GERE LUX 1:27.554

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of four fastest third place skaters qualify for Quarterfinals.