Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 173 Sergei MILOVANOV RUS 1:26.545 Q
2 5 154 GERE Augustin LUX 1:26.963 Q
3 4 170 Mateusz MIKOLAJUK POL 1:27.717 q
4 1 110 Warre Van DAMME BEL 1:31.267
5 2 107 Stefan-Teodor FRIGHENCIU AUT no time

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 149 CHANG Hyun Woo KOR 1:27.010 Q
2 2 134 Attila TALABOS HUN 1:27.083 Q
3 1 192 Nikita NEMIRO UKR 1:29.195 q
4 4 127 Westley YATES GBR 1:29.223
YC 3 180 Bojan BAKA SRB YC

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 171 IVLIEV Konstantin RUS 1:31.281 Q
2 5 138 Pietro SIGHEL ITA 1:31.535 Q
3 2 164 de ROSE Ethan NZL 1:32.233
4 3 121 Stribor SUMAN CRO 1:35.391
PEN 1 141 Shuta MATSUZU JPN PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 146 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 1:27.946 Q
2 4 160 Sven ROES NED 1:28.065 Q
3 3 122 Diane SELLIER FRA 1:28.534 q
4 5 196 Chiyuan ZHONG USA 1:29.150
5 2 101 Sebastian Fidel LENCINAS ARG 1:32.261

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 151 KIM Tae Sung KOR 1:28.930 Q
2 2 126 Niall TREACY GBR 1:29.033 Q
3 5 152 BERZINS Reinis LAT 1:29.235 q
4 4 159 Sean Qi Jun YEO MAS 1:31.752
5 3 182 Thibault METRAUX SUI 1:32.849

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 124 Peter RICHES GBR 1:31.597 Q
2 5 167 Krystian GISZKA POL 1:32.204 Q
3 1 188 TSAI Chia-Wei TPE 1:34.024
4 3 165 GONZALES Marc PHI 1:34.112
5 2 131 CHU Sidney K HKG 1:34.217

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 143 YOSHINAGA Kazuki JPN 1:29.367 Q
2 3 174 Aleksey SIMAKIN RUS 1:29.458 Q
3 2 116 Felix PIGEON CAN 1:29.478
4 5 191 Mykyta KHOCHYN UKR 1:55.288
PEN 1 108 Heinrich LIU AUT PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 120 WANG Pengyu CHN 1:26.877 Q
2 1 161 Bram STEENAART NED 1:27.011 Q
3 5 139 Luca SPECHENHAUSER ITA 1:27.110 q
4 3 111 ANGELOV Kaloyan BUL 1:34.252
5 4 190 Denys IOFIN UKR 1:35.637

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 194 Brandon KIM USA 1:32.117 Q
2 3 114 Matej PEDERSON CAN 1:32.379 Q
3 4 163 Melle van 'T WOUT NED 1:32.486
4 2 177 TAN Trevor Xu Xuan SGP 1:32.687
5 5 112 Lubomir KALCHEV BUL 1:34.248

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 133 SZIKLASI Andras HUN 1:31.700 Q
2 1 181 DJORDJEVIC Jovan SRB 1:32.917 Q
3 2 166 Julian MACARAEG PHI 1:33.490
4 4 184 Triphop THONGNGAM THA 1:35.665
5 3 130 CHAN Ho Tung HKG 1:37.115

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 117 LI Wenlong CHN 1:27.140 Q
2 5 142 Shogo MIYATA JPN 1:27.256 Q
3 3 137 Pietro MARINELLI ITA 1:27.437 q
4 4 175 Zen Sheng Sian KOH SGP 1:35.110
5 2 103 Kieran GUAN AUS no time

Heat 12      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 153 KRUZBERGS Roberts LAT 1:28.152 Q
2 1 145 Gleb IVCHENKO KAZ 1:28.908 Q
3 2 129 Robin TENZER GER 1:29.143 q
4 4 183 Natthapat KANCHARIN THA 1:30.197

Heat 13      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 150 JUNG Ho Kyoung KOR 1:25.850 Q
2 5 118 SONG Jian CHN 1:26.089 Q
3 2 144 Nurlibek BEISEEV KAZ 1:27.041 q
4 1 169 KRZEMINSKI Mateusz POL 1:28.367
5 3 187 LIAO Wei-Cheng TPE 1:36.231

Heat 14      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 135 Daniel TIBORCZ HUN 1:30.829 Q
2 1 104 Joshua KAH AUS 1:30.878 Q
3 4 193 Andy KIM USA 1:31.040
4 3 157 SHAHRUM Hazim MAS 1:34.005
5 2 186 LI Rui-Zhe TPE 1:44.416

Heat 15      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 155 Peter MURPHY LUX 1:31.678 Q
2 2 102 Denali BLUNDEN AUS 1:31.789 Q
3 5 123 Gabriel VOLET FRA 1:31.830
4 1 179 Bor Luka URLEP SLO 1:32.777
5 3 156 Khairil Ridhwan KHALIL MAS 1:36.810

Heat 16      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 115 Nicolas PERREAULT CAN 1:29.330 Q
2 2 106 Nico ANDERMANN AUT 1:29.836 Q
3 4 128 Robin BENDIG GER 1:29.973
4 5 109 Adriaan DEWAGTERE BEL 1:31.187
5 3 178 Jing Feng XU SGP 1:34.746

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of eight fastest third place skaters qualify for Heats.