Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN)

Distance Classification

ISU World Junior Short Track Championships 2019 - Montreal (CAN) - 500 m - Men

RoundRankNameISU MemberFinal Positionpreceding PositionsTime
Final A 1 KIM Tae Sung KOR 1
2 SUN Long CHN 2
3 Pietro SIGHEL ITA 3
4 Konstantin IVLIEV RUS 4
Final B 5 LI Wenlong CHN 1
6 TALABOS Attila HUN 2
7 CHANG Hyun Woo KOR 3
8 TREACY Niall GBR 4
Semifinals 9 YOSHINAGA Kazuki JPN 5 1-1-1
10 Andras SZIKLASI HUN 5 3-2-3
Quarterfinals 11 Shuta MATSUZU JPN 3 2-1 0:42.038
12 Sergei MILOVANOV RUS 3 2-1 0:42.372
13 Bram STEENAART NED 3 2-2
14 Yerkebulan SHAMUKHANOV KAZ 4 1-1
15 Felix PIGEON CAN 4 1-2
16 Pietro MARINELLI ITA 4 3-2
17 William DANDJINOU CAN 5 2-1
18 Daniil KRASNOKUTSKII RUS 5 3-3
19 JUNG Hok Young KOR PEN 1-1
20 Jens van 'T WOUT NED PEN 3-1
Heats 21 KOIKE Katsunori JPN 3 1
22 SELLIER Diane POL 3 2 0:42.894
23 KRUZBERGS Roberts LAT 3 2 0:43.152
24 Melle van 'T WOUT NED 3 3
25 Brandon KIM USA 4 1 0:41.883
26 Joshua KAH AUS 4 1 0:42.020
27 Robin BENDIG GER 4 1 0:43.726
28 Dinmukhammed ZHOLDAS KAZ 4 1 0:44.066
29 Mateusz KRZEMINSKI POL 4 2 0:42.049
30 Daniel TIBORCZ HUN 4 2 0:42.541
31 ANDERMANN Nico AUT 4 3
32 Augustin GERE LUX 4 4
33 Triphop THONGNGAM THA 5 2 0:43.490
34 Peter MURPHY LUX 5 2 0:43.580
35 Mateusz MIKOLAJUK POL 5 2 0:44.150
36 Kieran GUAN AUS 5 2 0:44.476
37 Lubomir KALCHEV BUL 5 2 0:44.552
38 Caleb PARK USA 5 3 0:43.042
39 Denali BLUNDEN AUS 5 3 0:43.517
40 SPECHENHAUSER Luca ITA PEN
Ranking Finals Preliminaries 41 Gabriel VOLET FRA 1
42 Robin TENZER GER 2
43 Trevor Xu Xuan TAN SGP 3
44 Nikita NEMIRO UKR 4
45 DJORDJEVIC Jovan SRB 5
46 Nurlibek BEISEEV KAZ 1
47 Bor Luka URLEP SLO 2
48 Heinrich LIU AUT 3
49 Van DAMME Warre BEL 4
50 Mykyta KHOCHYN UKR DNF
51 Ethan de ROSE NZL 1
52 Chiyuan ZHONG USA 2
53 MACARAEG Julian PHI 3
54 LIAO Wei-Cheng TPE 4
55 Adriaan DEWAGTERE BEL 5
56 Kaloyan ANGELOV BUL 1
57 Stribor SUMAN CRO 2
58 CHU Sidney K HKG 3
59 CHAN Ho Tung HKG 4
60 XU Jing Feng SGP 5
61 Ignacy KLUJSZO POL 1
62 Hazim SHAHRUM MAS 2
63 Sean Qi Jun YEO MAS 3
64 Stefan-Teodor FRIGHENCIU AUT 4
65 Zen Sheng Sian KOH SGP 1
66 TSAI Chia-Wei TPE 2
67 METRAUX Thibault SUI 3
68 Natthapat KANCHARIN THA PEN
69 Westley YATES GBR 1
70 Denys IOFIN UKR 2
71 Marc GONZALES PHI 3
72 Wan Akif WAN FAIZAL MAS 4
73 Matej PEDERSON CAN 1
74 Kyle ROSS-WADDELL GBR 2
75 CHANG Yu-Chuan TPE 3
76 Bojan BAKA SRB 4
Preliminaries Sebastian Fidel LENCINAS ARG PEN
WANG Pengyu CHN PEN
BERZINS Reinis LAT PEN