Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2018/19 - Torino (ITA)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 3 HWANG Dae Heon KOR 40.859 Q
2 5 170 SO Jonathan USA 41.744 Q
3 2 29 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS 42.050 q
4 3 46 ARADHYA Akash IND 44.871
PEN 4 149 VIGANTS Endijs LAT PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 215 YANG Shuai CHN 41.735 Q
2 2 157 BRUNSMANN Jasper NED 42.016 Q
3 1 185 HANDEI Volodymyr UKR 43.051
4 5 123 KAH Skyler AUS 43.549
5 4 132 FERCOQ Quentin FRA 49.679

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 55 COURNOYER Charle CAN 41.545 Q
2 2 210 EYBOG Daniil RUS 41.631 Q
3 4 216 JONG Kwang Bom PRK 41.790 q
4 5 145 KIKUCHI Teppei JPN 42.120
5 3 97 NEMIRO Nikita UKR 43.619

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 44 MIGUNOV Dmitry FRA 41.250 Q
2 2 65 BREEUWSMA Daan NED 41.464 Q
3 1 52 KOLENC Martin CRO 42.010 q
4 5 140 GIORDANO Marco ITA 42.144
5 4 104 TAHTACI Davut TUR 42.301

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 60 SHULGINOV Alexander RUS 42.603 Q
2 2 73 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 43.259 Q
3 1 102 VANHOOREN Rino BEL 44.198
4 5 87 THONGNGAM Triphop THA 44.314
5 4 124 BLAIS Cedrik CAN 48.621

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 7 REN Ziwei CHN 41.474 Q
2 2 67 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 41.572 Q
3 1 28 RYZHOU Yauheni BLR 42.463 q
4 3 117 NIESCIER Karol POL 43.078
5 4 122 KAH Joshua AUS no time

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 2 LIU Shaolin Sandor HUN 41.923 Q
2 3 116 WILCZYK Szymon POL 42.544 Q
3 1 148 BERZINS Reinis LAT 42.686 q
4 5 141 VISCARDI Davide ITA 42.740
5 2 194 BECKER Florian GER 44.083

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 10 GIRARD Samuel CAN 41.238 Q
2 4 204 KIKUCHI Kota JPN 41.375 Q
3 3 82 YARDIMCI Firat TUR 42.980 q
4 2 115 MARTINIC Ivan CRO 44.016
5 5 50 SHAHRUM Hazim MAS 45.924

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 155 PARK Ji Won KOR 41.830 Q
2 4 166 SITNIKOV Pavel RUS 41.882 Q
3 2 105 SIMSEK Tunay TUR 42.880 q
4 3 42 TREACY Farrell GBR no time

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 143 YOKOYAMA Hiroki JPN 41.818 Q
2 2 9 NIKISHA Denis KAZ 41.974 Q
3 1 136 VARNYU Alex HUN 42.503 q
4 4 162 KRZEMINSKI Mateusz POL 43.848
5 3 195 LOEFFLER Luca GER 44.384

Heat 11      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 129 JIA Haidong CHN 43.044 Q
2 1 208 van 'T WOUT Melle NED 43.109 Q
3 4 214 HEO Andrew USA 43.748
4 3 118 MOODY Jonathan GBR 44.144
5 2 199 SZIKLASI Andras HUN 1:07.101

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of eight fastest third place skaters qualify for Heats.