Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2018/19 - Salt Lake City (USA)

Preliminaries

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 55 COURNOYER Charle CAN 1:27.270 Q
2 3 65 BREEUWSMA Daan NED 1:27.317 Q
3 4 24 PETRE Ward BEL 1:27.436 q
4 1 110 GERE Augustin LUX 1:27.544

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 7 REN Ziwei CHN 1:26.083 Q
2 2 153 KIM Gun Woo KOR 1:26.164 Q
3 4 44 Dmitry MIGUNOV FRA 1:26.200 q
4 3 139 ANTONIOLI Mattia ITA 1:26.300
5 1 36 LABORDE Nicolas COL 1:28.291

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 167 HONG Thomas Insuk USA 1:25.134 Q
2 1 155 PARK Ji Won KOR 1:25.417 Q
3 3 118 Jonathan MOODY GBR 1:25.853 q
PEN 4 124 Cedrik BLAIS CAN PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 10 GIRARD Samuel CAN 1:25.988 Q
2 4 78 VISSER Dennis NED 1:26.146 Q
3 2 169 Aaron HEO USA 1:27.079 q
4 3 100 McANUFF Sean IRL 1:29.067
PEN 5 146 Shuta MATSUZU JPN PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 68 HOOGERWERF Dylan NED 1:33.897 Q
2 4 61 Tristan NAVARRO FRA 1:33.969 Q
3 2 164 IVLIEV Konstantin RUS 1:34.011 q
4 3 123 Skyler KAH AUS 1:36.998

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 60 SHULGINOV Alexander RUS 1:28.153 Q
2 2 144 Hijiri IWASHITA JPN 1:28.246 Q
3 4 9 Denis NIKISHA KAZ 1:28.555 q
4 3 159 Julian MACARAEG PHI 1:32.190

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 2 LIU Shaolin Sandor HUN 1:26.340 Q
2 1 129 JIA Haidong CHN 1:26.422 Q
3 5 145 KIKUCHI Teppei JPN 1:26.506 q
4 3 132 Quentin FERCOQ FRA 1:26.885
5 2 140 GIORDANO Marco ITA 1:27.073

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 14 Shaoang LIU HUN 1:27.432 Q
2 5 141 Davide VISCARDI ITA 1:27.830 Q
3 4 160 Lukasz KUCZYNSKI POL 1:29.785 q
4 3 135 LUEDTKE Adrian GER 1:32.224
5 1 97 Nikita NEMIRO UKR no time

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 54 WU Dajing CHN 1:27.410 Q
2 4 165 Artem KOZLOV RUS 1:27.752 Q
3 1 73 Mersaid ZHAXYBAYEV KAZ 1:27.911 q
4 2 134 Ethan TREACY GBR 1:29.047
5 3 116 Szymon WILCZYK POL 1:29.708

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 168 Brandon KIM USA 1:27.340 Q
2 5 136 VARNYU Alex HUN 1:27.563 Q
3 2 45 Rafal ANIKEJ POL 1:28.245 q
4 1 122 Joshua KAH AUS 1:29.064
DNS 4 3 HWANG Dae Heon KOR DNS

The first and second placed skaters from each race and up to a maximum of ten fastest third place skaters qualify for Heats.

Yellow highlighting marks World Cup leader.