Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Junior Short Track Championships 2018 - Tomaszow Mazowiecki (POL)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 162 PARK Jang Hyuk KOR 2:38.069 Q
2 4 135 MOODY Jonathan GBR 2:38.623 Q
3 3 91 Davut TAHTACI TUR 2:40.024 Q
4 2 104 Liam O'BRIEN AUS 2:40.041 ADV
PEN 5 134 Cyprien VACHERON FRA PEN

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 189 SITNIKOV Pavel RUS 2:29.235 Q
2 4 153 MATSUDU Shuta JPN 2:29.386 Q
3 1 173 Jasper BRUNSMANN NED 2:29.516 Q
4 2 165 Karlis KRUZBERGS LAT 2:29.909
5 5 139 Moritz KREUSELER GER 2:32.163

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 154 YOSHINAGA Kazuki JPN 2:26.987 Q
2 1 156 Adil GALIAKHMETOV KAZ 2:27.063 Q
3 2 186 IVLIEV Konstantin RUS 2:27.690 Q
4 4 90 Tunay SIMSEK TUR 2:27.974
PEN 5 178 ADAMSKI Pawel POL PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 174 EMONS Friso NED 2:32.186 Q
2 2 155 Nurlibek BEISEEV KAZ 2:32.355 Q
3 1 99 SO Jonathan USA 2:33.049 Q
4 4 180 KRZEMINSKI Mateusz POL 2:35.347
5 5 125 LIN Chun-Chieh TPE 2:36.004

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 151 Ryuta INOUE JPN 2:31.709 Q
2 5 187 Sergei MILOVANOV RUS 2:31.807 Q
3 4 175 Bram STEENAART NED 2:32.186 Q
4 2 148 Pietro MARINELLI ITA 2:32.662
PEN 3 102 Keanu BLUNDEN AUS PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 159 HONG Kyung Hwan KOR 2:30.791 Q
2 2 158 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:31.629 Q
3 3 97 KIM Brandon USA 2:31.659 Q
4 5 166 Roberts KRUZBERGS LAT 2:35.171
5 4 140 Luca LOEFFLER GER 2:37.986

Heat 7      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 160 LEE June Seo KOR 2:45.771 Q
2 3 96 HEO Aaron USA 2:46.880 Q
3 4 143 Andras SZIKLASI HUN 2:46.999 Q
4 5 150 Luca SPECHENHAUSER ITA 2:47.029
5 2 92 HANDEI Oleh UKR 2:47.075

The first, second and third placed skaters from each race qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.