Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU European Short Track Speed Skating Championships 2017

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 43 DOTTI Tommaso ITA 1:30.522 Q
2 2 45 ANIKEJ Rafal POL 1:30.722 Q
3 1 40 Vincent JEANNE FRA 1:30.800
4 4 151 Ryan McANUFF IRL 1:32.123

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 3 LIU Shaolin Sandor HUN 1:26.167 Q
2 5 62 KNEGT Sjinkie NED 1:26.300 Q
3 1 22 Jens ALMEY BEL 1:26.967
4 4 80 Joshua CHEETHAM GBR 1:28.854
5 3 195 Victor MARTINEZ-BLANCH ESP 1:32.890

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 27 Viktor KNOCH HUN 1:28.678 Q
2 1 81 Farrell TREACY GBR 1:28.843 Q
3 5 182 Bartosz KONOPKO POL 1:29.015
4 4 36 Roberts ZVEJNIEKS LAT 1:33.109
5 3 148 Matthias WOLFGANG AUT 1:33.443

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 2 83 SHULGINOV Alexander RUS 1:32.019 Q
2 3 30 Felix SPIEGL GER 1:32.174 Q
3 1 39 Edin BRANKOVIC BIH 1:34.509
DNS 4 119 Dimitar GEORGIEV BUL DNS

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 86 BREEUWSMA Daan NED 1:29.811 Q
2 3 142 Gert-Jan GOEMINNE BEL 1:29.919 Q
3 5 162 Firat YARDIMCI TUR 1:30.082
4 2 16 VISCARDI Davide ITA 1:31.050
5 1 198 Salvijus RAMANAUSKAS LTU 1:32.810

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 52 ELISTRATOV Semen RUS 1:31.724 Q
2 1 87 SIARHEYU Maksim BLR 1:32.364 Q
3 5 111 Einar AGDESTEIN NOR 1:33.335
4 2 206 NEMIRO Vladyslav UKR 1:34.320
5 3 201 Bor Luka URLEP SLO 1:37.439

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 5 15 BYKANOV Vladislav ISR 1:30.749 Q
2 2 194 Ivan MARTINIC CRO 1:33.235 Q
3 3 205 NEMIRO Nikita UKR 1:34.227
4 4 14 Sebastien LEPAPE FRA 1:54.280 ADV
PEN 1 179 Dylan HOOGERWERF NED PEN

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 3 65 Thibaut FAUCONNET FRA 1:29.913 Q
2 2 118 Fabrice DUFBERG SUH SWE 1:30.980 Q
3 4 115 Davut TAHTACI TUR 1:33.370
4 1 202 David CAKO SRB 1:33.689
5 5 203 Oliver RINGER SVK 1:36.076

Heat 9      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 1 144 Victor AN RUS 1:29.316 Q
2 3 84 CASSINELLI Andrea ITA 1:29.528 Q
3 4 46 Klaudio NASRI BUL 1:29.624
4 2 170 Tom RIETZKE GER 1:30.516

Heat 10      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.Points
1 4 5 LIU Shaoang HUN 1:36.192 Q
2 5 199 Bartosz BIELECKI POL 1:37.800 Q
3 1 143 Jacob JANSSON SWE 1:38.072 ADV
PEN 3 37 RYZHOU Yauheni BLR PEN
DNS 2 200 Emil IMRE ROU DNS

The first and second placed skaters from each race qualify for Quarterfinals.

Yellow highlighting marks Championship leader.