Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Salt Lake City, UT (USA)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 120 KIM Ji Yoo KOR 2:33.841 Q
2 6 49 Kim BOUTIN CAN 2:33.981 Q
3 3 123 Iong A KIM KAZ 2:34.363
4 2 27 MALAGICH Emina RUS 2:34.691
5 5 40 ZANG Yize CHN 2:35.069
6 4 80 Monika GRZADKOWSKA POL 2:40.501

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 14 Valerie MALTAIS CAN 2:25.857 Q
2 4 122 Katherine REUTTER-ADAMEK USA 2:25.940 Q
3 2 129 Tineke den DULK NED 2:26.463 q
4 1 12 SEJPALOVA-HRUZOVA Michaela CZE 2:27.374
5 6 38 MANOILOVA Katrin BUL 2:27.806
6 5 102 Louise MILESI FRA 2:34.432

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 13 SHIM Suk Hee KOR 2:25.319 Q
2 4 125 Marie-Eve DROLET CAN 2:25.382 Q
3 2 26 DESMET Hanne BEL 2:26.196 q
4 3 94 Jennifer PICKERING GBR 2:26.871
5 1 99 Raya ZAHARIEVA BUL 2:36.489

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 6 GUO Yihan CHN 2:23.135 Q
2 3 16 Hitomi SAITO JPN 2:23.259 Q
3 1 117 MASCITTO Cynthia ITA 2:24.255 q
4 6 90 Katherine RALSTON USA 2:30.997
5 4 75 SZILICZEI-NEMET Rebeka HUN no time
PEN 5 51 de VRIES Rianne NED PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 21 NOH Do Hee KOR 2:22.959 Q
2 2 24 Deanna LOCKETT AUS 2:23.050 Q
3 5 57 WATANABE Aoi JPN 2:23.127 q
4 4 47 Tatiana BORODULINA RUS 2:23.493
5 6 115 Samantha MORRISON GBR 2:27.018
6 1 98 UZAKOVA Mariia-Mahdalyna UKR 2:27.076

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 96 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 2:32.940 Q
2 5 77 Cecilia MAFFEI ITA 2:33.020 Q
3 2 31 HUOT MARCHAND Tifany FRA 2:33.190
4 4 33 Katerina NOVOTNA CZE 2:34.064
5 6 114 Hannah MORRISON GBR 2:38.446
6 1 116 KONYA Zsofia HUN 2:50.060

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 5 SCHULTING Suzanne NED 2:29.442 Q
2 1 127 HAN Yu Tong CHN 2:29.632 Q
3 5 101 KAMINAGA Shione JPN 2:30.427 q
4 2 58 VIVIANI Elena ITA 2:33.056
5 4 30 Oliwia GAWLICA POL 2:33.136
6 3 87 April SHIN USA 2:40.456

The first and second placed skaters from each race and the five fastest third place skaters qualify for Semifinals.

Yellow highlighting marks World Cup leader.