Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2016/17 - Salt Lake City, UT (USA)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 7 Samuel GIRARD CAN 2:17.497 Q
2 2 43 DOTTI Tommaso ITA 2:17.648 Q
3 6 80 Joshua CHEETHAM GBR 2:17.884 q
4 4 154 SHAMUKHANOV Yerkebulan KAZ 2:17.963
5 1 110 VARNYU Alex HUN 2:18.645
6 5 148 Matthias WOLFGANG AUT 2:25.284

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 60 LEE Jung Su KOR 2:21.117 Q
2 1 175 PIVIROTTO Ryan USA 2:21.176 Q
3 2 74 Hiroki YOKOYAMA JPN 2:21.603
4 5 99 DESMET Stijn BEL 2:21.936
5 6 92 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 2:22.495
6 3 125 Daniel ZASTRUGOV BUL 2:31.079

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 3 LIU Shaolin Sandor HUN 2:19.026 Q
2 7 95 Adwin SNELLINK NED 2:19.269 Q
3 3 30 Felix SPIEGL GER 2:20.054
4 6 132 Tsvetan TSANKOV BUL 3:01.685
5 2 88 Thomas Insuk HONG USA 3:14.409
PEN 4 14 LEPAPE Sebastien FRA PEN
PEN 1 150 Sebastian CANO COL PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 13 John-Henry KRUEGER USA 2:17.638 Q
2 6 180 AN Kai CHN 2:17.937 Q
3 5 123 Koen SLOOTWEG NED 2:18.562 q
4 3 39 Edin BRANKOVIC BIH 2:22.044
5 2 173 HANDEI Oleh UKR 2:22.663
6 4 145 Luke CULLEN AUS 2:40.758

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 1 HAN Tianyu CHN 2:14.267 Q
2 2 93 BURJAN Csaba HUN 2:14.403 Q
3 7 40 Vincent JEANNE FRA 2:15.430 q
4 6 84 Andrea CASSINELLI ITA 2:15.773
5 3 81 Farrell TREACY GBR 2:18.630
6 4 146 Simon FRANCIS AUS 2:30.302
7 1 177 William PREUDHOMME CAN no time

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 156 HONG Kyung Hwan KOR 2:12.784 Q
2 7 2 HAMELIN Charles CAN 2:12.919 Q
3 4 22 Jens ALMEY BEL 2:13.025 q
4 1 90 Keita WATANABE JPN 2:13.672
5 3 162 Firat YARDIMCI TUR 2:15.528
6 2 181 XU Hongzhi CHN 2:16.713
7 5 101 Aydar BEKZHANOV KAZ 2:22.032

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 159 SIN da Woon KOR 2:12.471 Q
2 6 75 Ruslan ZAKHAROV RUS 2:12.866 Q
3 5 165 Tjerk de BOER NED 2:15.336 q
4 2 164 Mark CHONG ITA 2:16.268
5 1 73 Yoshiaki OGURO JPN 2:18.365
6 4 26 Menderes EREN TUR 2:21.520
7 3 120 VANHOOREN Rino BEL 2:41.166

The first and second placed skaters from each race and the five fastest third place skaters qualify for Semifinals.