Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2015/16 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 6 KIM Alang KOR 2:34.808 Q
2 6 45 GUO Yihan CHN 2:34.928 Q
3 7 108 Jamie MACDONALD CAN 2:35.012
4 5 125 Roza KOOYSTRA NED 2:38.042
5 4 120 SZILICZEI-NEMET Rebeka HUN 2:39.216
6 2 107 YAKIMOVA Anna BUL 2:39.960
7 1 127 Patrycja MARKIEWICZ POL 2:40.041

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 44 Valerie MALTAIS CAN 2:21.598 Q
2 2 111 YIN Qi CHN 2:21.644 Q
3 7 23 Bernadett HEIDUM HUN 2:22.341 q
4 4 121 Cecilia MAFFEI ITA 2:24.269
5 3 103 Vera TRYBUL BLR 2:24.967
6 1 126 Monika GRZADKOWSKA POL 2:27.177
7 5 131 Iulia KROMIDO UKR no time

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 7 1 CHOI Min Jeong KOR 2:25.878 Q
2 2 15 PIERRON Veronique FRA 2:25.951 Q
3 4 61 Lucia PERETTI ITA 2:26.051 q
4 3 42 Katerina NOVOTNA CZE 2:26.240
5 1 135 April SHIN USA 2:27.519
6 5 92 Ranya EZZI SWE 2:29.790
7 6 105 Lilia DZHUSTROVA BUL no time

Heat 4      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 55 NOH Do Hee KOR 2:30.618 Q
2 7 62 Hitomi SAITO JPN 2:30.680 Q
3 2 129 Tatiana BORODULINA RUS 2:30.690
4 4 18 de VRIES Rianne NED 2:31.680
5 1 115 Jennifer PICKERING GBR 2:34.091
6 6 133 UZAKOVA Mariia-Mahdalyna UKR 2:40.757
7 5 128 STORMOWSKA Kamila POL no time

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 14 KIKUCHI Moemi JPN 2:26.608 Q
2 2 31 HUOT MARCHAND Tifany FRA 2:27.662 Q
3 7 95 TALAYEVA Volha BLR 2:27.744
4 4 91 Lexi BURKHOLDER USA 2:32.597
5 5 130 EFREMENKOVA Ekaterina RUS 2:40.175 ADV
6 1 49 Deanna LOCKETT AUS 2:50.177 ADV
7 3 9 TAO Jiaying CHN 2:56.149

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 65 Namasthee HARRIS-GAUTHIER CAN 2:29.657 Q
2 7 83 KIKUCHI Sumire JPN 2:29.924 Q
3 3 56 Ekaterina STRELKOVA RUS 2:30.905
4 6 74 Federica TOMBOLATO ITA 2:30.924
5 1 94 Petra VANKOVA CZE 2:34.219
6 2 37 Raya ZAHARIEVA BUL 2:36.203
7 5 116 THOMSON Kathryn GBR no time

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Semifinals.