Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2015/16 - Dresden (GER)

Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 26 Charlotte GILMARTIN GBR 2:34.025 Q
2 5 17 ZAKHAROVA Evgeniya RSU 2:34.293 Q
3 4 24 MANOILOVA Katrin BUL 2:34.385
4 7 18 de VRIES Rianne NED 2:34.502
5 6 109 Audrey PHANEUF CAN 2:34.523
6 2 100 DESMET Hanne BEL 2:34.551
7 1 98 Michaela KUNCIROVA CZE 2:35.103

Heat 2      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 6 KIM Alang KOR 2:26.903 Q
2 5 48 Ekaterina KONSTANTINOVA RUS 2:27.008 Q
3 6 114 Selma POUTSMA FRA 2:28.773 q
4 4 92 Ranya EZZI SWE 2:29.385
5 3 74 Federica TOMBOLATO ITA 2:29.386
6 1 104 Rumiana DIMITROVA BUL 2:32.268
7 7 102 Mariya IZAFATAVA BLR 2:39.857

Heat 3      [Splits]     [Photo Finish]

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 55 NOH Do Hee KOR 2:29.517 Q
2 6 13 Kasandra BRADETTE CAN 2:30.013 Q
3 4 61 Lucia PERETTI ITA 2:30.171
4 7 42 Katerina NOVOTNA CZE 2:30.938
5 3 73 BACSKAI Sara Luca HUN 2:39.343
6 5 96 DOLGOPOLOVA Mariya UKR 2:41.213
PEN 1 53 LI Hongshuang CHN PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 6 65 Namasthee HARRIS-GAUTHIER CAN 2:29.315 Q
2 1 110 YANG Yang CHN 2:29.590 Q
3 3 83 Sumire KIKUCHI JPN 2:29.605
4 2 87 Oliwia GAWLICA POL 2:30.930
5 7 106 Zornica PENCHEVA BUL 2:39.561
6 4 132 Diana MYKHALCHUK UKR 2:41.758
PEN 5 31 HUOT MARCHAND Tifany FRA PEN

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 1 CHOI Min Jeong KOR 2:23.554 Q
2 6 49 Deanna LOCKETT AUS 2:23.704 Q
3 7 130 EFREMENKOVA Ekaterina RSU 2:23.872 q
4 5 123 Aoi WATANABE JPN 2:24.568
5 4 23 Bernadett HEIDUM HUN 2:24.887
6 3 91 Lexi BURKHOLDER USA 2:27.737
7 1 25 HRUZOVA Michaela CZE 2:28.416

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 5 4 Elise CHRISTIE GBR 2:30.239 Q
2 2 111 YIN Qi CHN 2:30.375 Q
3 7 62 Hitomi SAITO JPN 2:30.647
4 6 76 MALISZEWSKA Natalia POL 2:32.628
5 4 95 TALAYEVA Volha BLR 2:33.203
6 1 125 Roza KOOYSTRA NED 2:35.222
7 3 79 Katherine RALSTON USA 2:36.730

The first and second placed skaters from each race and the two fastest third place skaters qualify for Semifinals.