Season   Series   Competition
Home   >  Results
ISU World Cup 2015/16 - Dresden (GER)

Rep. Heats

Jump to Heat

Heat 1      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 195 Chris CREVELING USA 1:32.554 Q
2 2 33 Pierre BODA AUS 1:32.626 Q
3 3 179 Einar AGDESTEIN NOR 1:32.686
4 4 128 Christopher JARDEN NZL 1:33.078

Heat 2      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 164 SHAO Shuai CHN 1:29.767 Q
2 1 54 Cole KRUEGER USA 1:29.824 Q
3 3 40 GEORGIEV Dimitar BUL 1:30.924
4 2 192 Davut TAHTACI TUR 1:31.423

Heat 3      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 4 170 Felix SPIEGL GER 1:26.908 Q
2 1 175 Aydar BEKZHANOV KAZ 1:27.059 Q
3 3 86 Paul STANLEY GBR 1:27.189
4 2 74 CASSINELLI Andrea ITA no time ADV
PEN 5 110 Mark PRINSEN NED PEN

Heat 4      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 23 Thibaut FAUCONNET FRA 1:30.463 Q
2 3 119 Yauheni RYZHOU BLR 1:30.586 Q
3 2 118 PETRE Ward BEL 1:30.772
4 5 145 Klaudio NASRI BUL 1:31.602
5 4 193 Volodymyr HANDEI UKR 1:31.972

Heat 5      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 103 Billy SIMMS GBR 1:34.417 Q
2 3 115 Zachary BIGGS NZL 1:35.167 Q
3 4 185 Karol NIESCIER POL 1:41.305
PEN 2 32 Hyun Woo (Andy) JUNG AUS PEN

Heat 6      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 1 28 Keith CARROLL USA 1:30.705 Q
2 2 127 Thibaut MELINE FRA 1:30.834 Q
3 3 111 Menderes EREN TUR 1:32.061
4 4 83 GOEMINNE Gert-Jan BEL 1:35.153
5 5 122 ARADHYA Akash IND 1:39.566

Heat 7      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 3 184 Bartosz KONOPKO POL 1:29.767 Q
2 1 59 Yoshiaki OGURO JPN 1:29.878 Q
3 2 37 Maksim SIARHEYU BLR 1:30.429
4 4 191 Tunay SIMSEK TUR no time

Heat 8      [Splits]    

PlaceStart Pos.Warn.#NameISU MemberResults Qual.
1 2 64 BYKANOV Vladislav ISR 1:30.720 Q
2 1 26 DOTTI Tommaso ITA 1:30.790 Q
3 4 91 Bence OLAH HUN 1:30.931
4 3 154 VANHOOREN Rino BEL 1:31.065
5 5 194 Oleksiy KOSHELENKO UKR 1:31.993

The first and second placed skaters from each race qualify for Rep Quarterfinals.